Lajme

Frika për urat, ARRSH: S’jemi në panik, as në emergjencë

Shembja e urës “Morandi” në Itali, ku humbën jetën 43 persona, mes tyre dhe 2 shqiptarë , ka ngjallur shqetësim edhe në vendin tonë për sigurinë e veprave të të tilla publike.

Sot drejtori i ARRSH-së, Afrim Qendro, në një prononcim për mediat ka informuar mbi gjendjen e urave në vend.

Qendro u shpreh se institucioni është në monitorim të vazhdueshëm të të gjithë urave në vend.

Ne kemi ndërhyrë në 25 ura dhe më problematiket kanë qenë ura e Mborjes, e Sulotit dhe Zëmblakut. Nuk kemi emergjenca, ndërkohë që kemi dërguar në qeveri disa projekte ku është hapur gara për tenderin, – tha Qendro. – Do kërkojmë buxhet për urat problematike, por e përsëris, nuk jemi në panik, as në emergjencë për urat”.

Kreu i ARRSH-së theksoi po ashtu se disa kompani nuk respektojnë peshën e mjeteve të tonazhit të rëndë në aks.

“Problem janë gërryerjet në këmbët e urave. Kemi menduar të ndërtojmë një urë të re në qytetin e Tepelenës që do të lidhë gjithë aksin e jugut. Kompanitë e naftës dhe kromit nuk i respektojnë rregullat mbi peshën në akset ku kalojnë”.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë