Njerez

Nuk ka para për të bërë pazaret, shpërthen në lot në supermarket (Video)

Lufta kundër koronavirusit është shoqëruar me pasoja të shumta. Shumica e vendeve në botë kanë ndërmarrë masa ekstreme si karantina dhe shtetrrethimi për të mos lejuar që numri i infeksioneve të vazhdojë të rritet. Fatkeqësisht, në situata si këto, shumë njerëz fillojnë të ndiejnë nevojën për të bërë blerje “nervoze”.

“Njerëzit që bëjnë blerje kaq të mëdha duhet të kuptojnë se po i bëjnë gjërat shumë të vështira për ato familje me më pak burime”. Situata është aq e pasigurt sa frika e mbarimit të furnizimeve është e kuptueshme në fillim. Sidoqoftë, duhet të përpiqemi të mendojmë qartë dhe të bëjmë atë që është më e mira për të gjithë. Ajo shpërtheu në lot në një supermarket dhe proteston kundër blerjeve “nervoze” për shkak të koronavirusit.

Lauren Whitney është një nënë 34-vjeçare e shkatërruar nga kjo situatë. Në shumë dyqane, disa produkte themelore kanë filluar të zhduken sepse njerëzit kanë vendosur të blejnë sa më shumë furnizime të jetë e mundur. “Akumulimi dhe ruajtja mund të krijojnë shumë probleme. Kjo është shumë e rëndësishme për njerëzit më të pasigurt”. Jo të gjithë kanë fuqinë blerëse për të blerë produkte për disa javë dhe kur ndodh një urgjencë, ju nuk mund të merrni gjëra themelore si letra higjienike, ushqim ose ilaçe.

Kjo është ajo që i ndodhi Lauren kur shkoi për të blerë pelena për vajzën e saj të vogël, Rosalynd. Lauren ka shkuar në disa dyqane, por është përballur me njëjtin rezultat. “Ka shumë njerëz si unë atje. Ata nuk na paguajnë sa duhet dhe ne mund të blejmë vetëm një ose dy herë në muaj. Ne nuk mund të blejmë kaq shumë gjëra. Blerjet ‘nervoze’ kishin zhdukur pjesën më të madhe të pelenave. Unë gjeta disa, por asnjë pako në madhësinë e nevojshme për fëmijën tim”.

Pas një jave vërtet të vështirë, kjo ishte edhe një goditje tjetër për të. Lauren ndjeu që nuk mund ta merrte më dhe vendosi të ngrejë zërin përmes rrjeteve të saj sociale. “Emocionet e mia filluan të shfaqen. Mendova se ishte koha që njerëzit të ndërgjegjësohen”. Nëna e prekur mori telefonin e saj celular dhe regjistroi një video ku tregonte zemërimin e saj. Ajo ishte aq e impresionuar sa nuk ka mundur të përmbajë lotët. Postimi i saj u bë viral brenda disa orësh dhe shkaktoi debate dhe polemika të mëdha. 

Vajza e Lauren është vetëm 18 muajshe. Ajo kërkon ndërgjegjësim për të kujtuar se familja e saj nuk ka shumë të ardhura dhe prandaj nuk mund të bëjë blerje të mëdha siç kanë bërë njerëzit e tjerë ditët e fundit. Kur ajo më në fund kishte një buxhet të vogël, nuk mund të gjente gjërat që i duheshin. Postimi i Lauren shkaktoi komente nga më të ndryshmet. Shumë njerëz i thanë asaj që ajo thjesht duhej të merrte masa të tjera ose pelena rrobash. Të tjerët ofruan ndihmë. Për fat të mirë, gjërat po shkojnë pak më mirë dhe familja Whitney ka siguruar që gjithçka të shkojë mirë.

Më Shumë