Bota

‘Një për të gjithë e të gjithë për një’, Europa lëviz pas deklaratës së Trump ndaj NATO-s

Udhëheqësit evropianë reaguan me mosbesim ndaj komenteve të ish-presidentit amerikan Donald Trump të shtunën se ai do të "inkurajonte" Rusinë të sulmonte çdo anëtar të NATO-s që nuk paguante mjaftueshëm për mbrojtjen.

“Çdo sugjerim se aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon sigurinë tonë”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg për kanalin televiziv norvegjez TV2 të dielën.

“Unë pres që SHBA-ja të mbetet një aleat i fortë dhe i përkushtuar i NATO-s, kushdo që të fitojë zgjedhjet presidenciale”, tha ai.

"Këto janë fjalët e një kandidati serioz për president, kështu që ato duhet të trajtohen seriozisht," tha zëvendësministri i Jashtëm polak Paëeł Zaleëski për POLITICO. "Nëse e bëjmë këtë, atëherë kjo do të thotë një ndryshim në logjikën e pranisë së SHBA-së në NATO. Është shumë shqetësuese. Ai me të drejtë u bën thirrje vendeve anëtare të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen, por gjithashtu i bën thirrje Rusisë të sulmojë. Kjo është plotësisht e pakuptueshme”.

Duke folur në një tubim fushate në Karolinën e Jugut, Trump tha se i kishte thënë drejtuesve të NATO-s  do të "inkurajonte [Rusinë] të bënte çfarëdo dreqin që ata duan" për anëtarët e aleancës që janë "delikuentë" në përmbushjen e objektivave të shpenzimeve të grupit.

“Një nga presidentët e një vendi të madh u ngrit dhe tha: “Epo, zotëri, nëse nuk paguajmë dhe sulmohemi nga Rusia, a do të na mbroni?”, kujtoi Trump gjatë mitingut. Unë i thashë: “Nuk ke paguar. Ti je delikuent.’ Ai tha: ‘Po, le të themi se ka ndodhur.’ Jo, nuk do të të mbroja. Në fakt, unë do t'i inkurajoja ata të bëjnë çfarë të duan.

Vërejtjet duket se sugjerojnë se Trump, kandidati kryesor për nominimin presidencial republikan, mund të mos respektojë klauzolën e mbrojtjes kolektive të NATO-s për anëtarët që nuk kanë paguar mjaftueshëm.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu i kritikoi komentet si të rrezikuara sigurinë dhe stabilitetin. “Invadimet inkurajuese të aleatëve tanë më të afërt nga regjimet vrasëse është e tmerrshme dhe e pavarur – dhe rrezikon sigurinë kombëtare amerikane, stabilitetin global dhe ekonominë tonë në vend”, tha në një deklaratë zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates.

Një raport i POLITICO muajin e kaluar zbuloi se Trump i kishte thënë Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në vitin 2020 se SHBA nuk do të dilte në mbrojtje të Evropës nëse ajo sulmohej.

Trump pretendoi se vendet e NATO-s më pas shpenzuan "miliarda e miliarda" dollarë për mbrojtjen e tyre në vazhdën e kërcënimit të tij - një pretendim që nuk është vërtetuar.

Vërejtjet e Trump vijnë pasi administrata Biden dhe republikanët në Kongresin e SHBA janë në mosmarrëveshje për një paketë ndihme ushtarake prej 95.3 miliardë dollarësh, prej të cilave 60 miliardë dollarë janë për Ukrainën në mbrojtjen e saj kundër pushtimit rus.

Stoltenberg paralajmëroi të shtunën për armiqësinë e presidentit rus Vladimir Putin dhe implikimet e saj për kontinentin. “Nëse Putini fiton në Ukrainë, nuk ka asnjë garanci që agresioni rus nuk do të përhapet në vende të tjera”, tha Stoltenberg në një intervistë për gazetën gjermane Ëelt Am Sonntag.

“Ne duhet të përgatitemi për një konfrontim që mund të zgjasë me dekada”, tha Stoltenberg.

Komentet e Trump tregojnë gjithashtu një keqkuptim se si funksionon NATO, nuk ka buxhet të centralizuar që vendet paguajnë. Përkundrazi, çdo vend paguan për mbrojtjen e tij; me një angazhim në të gjithë aleancën për të shpenzuar të paktën 2 për qind të PBB-së.

Komentet e Trump u kritikuan ashpër nga zyrtarë në të gjithë Evropën.

“Çdo sugjerim se aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-së, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Unë pres që SHBA-ja të mbetet një aleat i fortë dhe i përkushtuar i NATO-s, kushdo që të fitojë zgjedhjet presidenciale”.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel i quajti komentet e Trumpit "të pamatura" dhe tha se ato "i shërbejnë vetëm interesit të Putinit". Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha: "Një për të gjithë dhe të gjithë për një" - Kjo kredo e NATO-s mban më shumë se 950 milionë njerëz të sigurt"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë