Ushqim

Një farë, sekreti i një trupi të shëndetshëm dhe lëkure shndritëse

Farat janë një superushqim i nënvlerësuar. Shumë fara janë të mbushura me përfitime shëndetësore – mendoni për lirin, kungullin, kërpin dhe susamin – por nëse po mendoni të përfshini më shumë në dietën tuaj, konsideroni të vendosni farat chia në krye të listës.

Nutricionistët i rekomandojnë ato për përfitimet e tyre të shumta shëndetësore, pasi janë të pasura me kalcium, hekur dhe omega 3, dhe gjithashtu kanë përfitime për lëkurën.

Pse Chia është një super farë

Fara chia vjen nga bima e shkretëtirës salvia hispanica, pjesë e familjes së nenexhikut dhe mendohet se e ka origjinën në Amerikën Qendrore, ku fara ishte një element kryesor në dietën Aztec. Nutricionistja María José Crispín thekson acidet yndyrore të pangopura, të tilla si omega 3 dhe acidi linoleik, ndihmojnë në reduktimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Farat Chia janë gjithashtu të pasura me fitosterole të cilat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

"Fitosteroli më i pranishëm në farat chia është beta sitosteroli, dhe në tërësi, ato gjithashtu ndihmojnë në reduktimin e mëtejshëm të rrezikut kardiovaskular," thotë Crispín.

Farat Chia janë gjithashtu të pasura me fibra të cilat “ndihmon në uljen e kolesterolit në dietë dhe në uljen e niveleve të sheqerit në gjak” dhe polifenole të cilat janë “antioksidantë që parandalojnë radikalet e lira që prodhohen në trupin tonë dhe ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, por gjithashtu vonojnë plakjen dhe rreziqet e kanceri”, thekson Crispín.

“Duhet të theksohet gjithashtu se chia përmban minerale të tilla si kalciumi,” thotë Crispín, e cila shpjegon se farat chia mund të jenë një burim i mirë alternativ i kalciumit për njerëzit që shmangin bulmetin.

Farat Chia për lëkurën

Përtej mirëqenies sonë të përgjithshme, shëndeti i lëkurës sonë mund të përfitojë edhe nga ngrënia e disa ushqimeve – mes tyre edhe farat chia. Farat janë të mbushura me acide yndyrore omega 3, të cilat kanë efekte anti-inflamatore që janë një lajm i mirë për lëkurën. Antioksidantët që ato përmbajnë gjithashtu kanë efekte anti-inflamatore, thotë Crispín.

Shtojini ato në kosin grek, enët me fruta dhe sallata, ose shtoni në një gjellë. Provoni një recetë pudingu chia për një ëmbëlsirë me përfitime për lëkurën./Vogue


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë