Art dhe Kulture

Ndahet nga jeta “mbreti i tangos” Rudolf Stamolla

Këngëtari shqiptar me origjine nga Shkodra Rudolf Stambolla, i njohur ndryshe dhe si “mbreti i tangos” është ndarë nga jeta në moshën 90-vjecare.

“Gjethet e vjeshtës”, “Dashuria e parë”, “Këndo kitara ime”, “Nën Dritare”, janë disa nga këngët që janë kënduar nga këngëtari e më pas janë sjellë dhe nga këngëtarë të tjerë.

Rudolf Stambolla ishte një emër i suksesshëm në krijimtarinë muzikore që para viteve ’60 ku dhe është cilësuar dhe si një nga pionerët e muzikës së lehtë në vendin tonë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë