Mendim

Musk-Trump dhe fundi i një lidhjeje 

Nga Dean Obeidallah* - Elon Musk është një "artist i demave", bërtiti Donald Trump tek duartrokiste në një tubim në Alaskë këtë fundjavë.

Ish-Presidenti reagoi pas komentit të fundit të Musk se ai kurrë nuk kishte votuar për një republikan përpara zgjedhjeve të qershorit në Teksas.

Trump e sulmoi Musk si një “dashnor” të përbuzur, duke iu ankuar turmës vonë të shtunën, "Ai më tha se votoi për mua".

Ai e përdori gjithashtu tubimin për të tallur Musk për dështimin e dukshëm të planit të tij për të blerë Twitter, duke u mburrur se ai kishte parashikuar muaj më parë se "Elon nuk do të blejë Twitter", duke shtuar me gëzim: "Ku e keni dëgjuar këtë më parë?"

Për javë të tëra, Musk ka shprehur shqetësime, pa asnjë provë të dukshme, se ka një numër më të madh llogarish spam në platformë sesa Twitter ka zbuluar publikisht.

Ndërkohë, ju mund të keni menduar se Trump do të ishte përqendruar tek mbledhjet e komisionit për 6 janarin në lidhje me përpjekjen e tij të supozuar për të përmbysur zgjedhjet e 2020, ose rolin e tij të supozuar  për sulm në Kapitolin e SHBA-së atë ditë.

Ose se ai mund të ishte fiksuar në tetë orë dëshmi të dhëna në komision të premten nga Pat Cipollone, ish-këshilltari i tij në Shtëpinë e Bardhë.

Ose që ai madje mund të shqetësohej për zhvillimet në hetimin penal të prokurorit të qarkut Fulton në ndërveprimin e tij me zyrtarët e zgjedhjeve shtetërore në Gjeorgji pas votimit të vitit 2020.

Jo shumë kohë më parë marrëdhënia Trump-Musk ishte e ngrohtë, e kompletuar me shfaqje publike dashurie.

Në janar 2020, Trump e krahasoi Musk-un me Thomas Edison, duke thënë se ai është "një nga gjenitë tanë të mëdhenj... dhe ne duam t'i vlerësojmë ata njerëz".

Trump gjithashtu tregoi kujdes kur postoi në Twitter dashurinë e tij për idenë e Musk për të rihapur fabrikën e tij në Kaliforni Tesla, pavarësisht kufizimeve të Covid-19. Kjo bëri që një Musk i goditur të shkruante në Twitter si përgjigje, "Faleminderit!"

Pas kësaj, nuk dëgjuam shumë për çiftin.

Ndoshta Trump ishte shumë i zënë duke gënjyer për rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe duke komplotuar përpjekjet e tij për të përmbysur votimin.

Por kohë më pas në fillim të këtij viti, u duk sikur të dy mund të rindeznin marrëdhënien e tyre. Pas njoftimit të planeve për të blerë Twitter në prill, Musk deklaroi muajin e ardhshëm se nëse marrëveshja do të realizohej, ai do të lejonte Trump të rikthehej në platformën e mediave sociale, duke anuluar ndalimin e vendosur pas sulmit të 6 janarit.

Musk ka thënë se ai mendon se Twitter duhet të jetë më "ngurues për të fshirë gjërat" dhe "shumë i kujdesshëm me ndalimet e përhershme".

Në maj, ai e quajti vendimin e Twitter për të ndaluar Trump në janar 2021 një "gabim".

Në javët në vijim, Musk përdori Twitter-in për të tallur liberalët në një mënyrë shumë të frymëzuar nga Trump.

Në maj, ai shkroi në Twitter se kishte votuar për demokratët në të kaluarën sepse ata përfaqësonin "(kryesisht) partinë e mirësisë". Por ai shtoi, " janë bërë partia e ndarjes dhe urrejtjes, kështu që unë nuk mund t'i mbështes më ata dhe do të votoj republikan." Më pas, si Trump, ai e bëri veten viktimë, duke shkruar në të njëjtin postim në Twitter: “Tani, shikoni të shpaloset fushata e tyre e pistë kundër meje”. Dhe ai shtoi një emoji kokoshkash për efekt.

Në të njëjtin muaj, Musk mbrojti shumë të pasurit - si ai dhe Trump - duke postuar në Twitter: "Përdorimi i fjalës 'miliarder' si poshtëruese është moralisht i gabuar dhe budalla". Dhe nga mesi i qershorit, Musk dukej gati për ta çuar marrëdhënien e tij me Trump në një nivel tjetër, duke deklaruar në një postim në Twitter se vota që ai hodhi për një kandidat të GOP për të mbushur një vend të hapur të Kongresit në Teksas ishte "hera e parë që votova ndonjëherë për republikan”

...Por Musk postoi në Twitter muajin e kaluar se kur bëhet fjalë për garën presidenciale të 2024-ës, ai ishte i prirur drejt mbështetjes së guvernatorit të GOP të Floridës. Ron DeSantis - jo Trump.

Ndërkohë, i çudituri DeSantis u përgjigj se ai është fokusuar në fushatën e tij të rizgjedhjes guvernator në vitin 2022 - por nuk pretendoi mosinteresim për mbështetjen e mundshme të Musk.

*cnn.com


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë