Kuriozitete

‘Mundësi që të vjen 1 herë në jetë’. Kometa Nishimura do të kalojë pranë Tokës dhe mund ta shikoni me sy të lirë

Një mundësi që të vjen njëherë në jetë e kanë quajtuar shkencëtarët fluturimin e kometës Nishimura pranë Tokës.

Fluturimi pritet të ndodhë më 12 shtator dhe do të jetë e dallueshme me sy të lirë ose dylbi. Kometa do të jetë 125 mln kilometra pranë Tokës dhe mund të shihet për 5 ditë. Ajo do të afrohet shumë më afër diellit, duke kaluar brenda 21 milionë miljeve (afërsisht 34 milionë kilometra) më 17 shtator, sipas Alan Hale, bashkë zbulues i kometës Hale-Bopp dhe themelues dhe president i Institutit “Earthrise”.

 
Kometa Nishimura së shpejti do të fluturojë pranë Tokës

“Nishimura kryen një orbitë rreth çdo 430 deri në 440 vjet, që do të thotë hera e fundit që kaloi afër Diellit (dhe mund të ishte afruar më afër Tokës) ishte rreth vitit 1590, përpara shpikjes së teleskopit“, thotë Dr. Paul Chodas drejtori i Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës në Kaliforni.

“Ne nuk e dimë nëse ishte aq e ndritshme sa të shihej me sy të lirë në atë kohë.”

Fotografi japonez i hapësirës Hideo Nishimura vëzhgoi për herë të parë kometën Nishimura në fillim të gushtit teksa po merrte imazhe të qiellit të natës, sipas EarthSky. Që atëherë, objekti qiellor ka shtuar shkëlqimin ndërsa udhëton nëpër sistemin e brendshëm diellor në një orbitë rreth diellit.

Hideo Nishimua e zbuloi kometën duke përdorur strukturën e tij të besueshme të gjuetisë së kometave.

Si të shihni kometën Nishimura

“Kometa nuk është aq e ndritshme sa të jetë e dukshme me sy të lirë nga Toka për shkak të distancës dhe do të lëvizë afër horizontit, kështu që dylbitë janë mënyra më e mirë për ta parë atë”, tha Chodas.

Dhe qiejt e errët larg dritave të qytetit ofrojnë një shikim optimal. Sky and Telescope ka ndarë grafikët që mund të ndihmojnë shikuesit e qiellit të dallojnë kometën.

“Nëse po përpiqeni të dalloni kometën nga objektet e tjera në qiellin e natës, mbani në mend se bishti i kometës do të jetë gjithmonë larg nga dielli, sepse rrezet e diellit vazhdimisht shtyjnë grimcat e imta të pluhurit,” tha Dave Schleicher, astronom në Observatorin Loëell, në Arizona.

“Dhe ndërsa kometa duket e gjelbër në foto për shkak të pranisë së karbonit diatomik, ajo do të duket pothuajse e pangjyrë ose pak rozë përmes dylbive pasi rrezet e diellit reflektojnë nga kokrrat e pluhurit, të cilat janë më të vogla se grimcat në pluhur talk”, tha Schleicher.

Të mërkurën (13 shtator), kometa do të kalojë mes Tokës dhe Diellit.

Çfarë do të ndodhë më pas për kometën Nishimura

Duke pasur parasysh se sa afër do të kalojë kometa Nishimura pranë diellit, është e mundur që nxehtësia e fortë mund ta shkatërrojë atë.

 “Nëse i mbijeton kalimit nga dielli, do të kalojë në anën e largët të diellit nga Toka në fillim të tetorit dhe më pas do të dalë në qiellin e mëngjesit të hemisferës jugore në nëntor. Ajo mund të mbetet e dukshme për disa muaj më pas, megjithëse ka të ngjarë të jetë një objekt mjaft i zbehtë, i cili do të vazhdojë të venitet ndërsa tërhiqet nga dielli dhe Toka“, thonë ekspertët.

Pas këtij rrugëtimi duhet të kalojnë më shumë se 400 vjet përpara se kometa të fluturojë dhe të rishfaqet përsëri pranë Tokës.

Nëse humbisni mundësinë për të parë kometën Nishimura, ka disa kometa që priten të shfaqen në qiellin e natës në 16 muajt e ardhshëm, tha Hale./BBC


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë