Moti

Mot i paqëndrueshëm me vranësira në veri-perëndim dhe reshje bore në veri dhe jug-lindje

Europa verilindore dhe gadishulli i Ballkanit vijojnë të ndikohen nga ajri i ftohtë Arktik duke sjellë temperatura të ulëta dhe reshje bore në juglindje në vendin tonë.

E Martë, data 31 Janar 2023

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në perëndim, reshje bore në Juglindje. Era do të jetë me drejtim Veri-lindje me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4  me lartësi vale 1,0 deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore     -2/4°C
Zona e ulët         2/12°C
Zona bregdetare 6/13°C

E Mërkurë, data 01 Shkurt 2023

Fillimi i muajit do të jetë me kthjellime në perëndim dhe vranësira mesatare dhe mjegull në verilindje dhe juglindje. Era do të jetë me drejtim Veri-perëndim me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore     -3/4°C
Zona e ulët         -1/11°C
Zona bregdetare 3/12°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë