Motosport

Montekarlo është adrenalinë, speciale të garosh aty ku Sena ishte një mit!

Gazeta Si – Nuk mund të jetë kurrë një garë si të tjerat Çmimi i Madh i Montekarlos për Sharl Leklerk. Për të ka një domethënie speciale, pasi është rritur në rrugët e Principatës, duke ëndërruar që një ditë të ishte në timonin e një makine të F.1.

Ëndërronte të garonte në ato rrugë të ngushta e të vështira. Para garës që zhvillohet në fundjavë, piloti i Ferrarit ka folur për emocionet që ndjen sa herë që zbret në pistën e shtëpisë.

"Pista e Montekarlos, në një fjalë të vetme, do të thotë adrenalinë. Ky është elementi thelbësor. Rruga është e ngushtë dhe për të qenë i shpejtë duhet të besosh te ndjesitë e tua. Kur drejton një makinë të Formula 1 nuk ke kohë as të marrësh frymë, edhe në kualifikuese të pushton adrenalina", - thotë Leklerk në një komunikatë të shpërndarë nga Ferrari.

Leklerk gjatë një gare në Montekarlo. Gazeta Si, 25 maj 2023

"Besoj se asnjë cirkuit nuk t’i transmeton këto ndjesi dhe e di që është kështu për të gjithë pilotët, për mua në veçanti, duke qenë se është pista ku jam rritur. I gjithë qyteti është i mbushur me vende unike.

Pasionin për automobilizmin e kam nga babai dhe nga fakti që kam lindur dhe jam rritur në Montekarlo. Isha i vogël, kur nga ballkoni i shtëpisë shikoja makinat që fluturonin. Falë babait tim njoha mitin Airton Sena, pashë se çfarë ishte i aftë të bënte në Monako dhe kështu fillova të ëndërroj se një ditë mund të isha protagonist”, - ka shtuar më tej francezi.

Leklerk shpreson që gara e kësaj fundjave do të jetë pika e kthesës për të dhe Ferrarin, që deri tani nuk u është përgjigjur pritshmërive.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë