Motosport

Merkato në F.1/ Tsunoda rinovon me AlphaTauri, Gasli pranë Alpine

Gazeta Si – Merkato interesante në Formula 1. Japonezi Yuki Tsunoda do të garojë sërish për AlphaTauri edhe sezonin e ardhshëm të Formula 1. Ai ka rinovuar kontratën me këtë skuderi, por me shumë mundësi nuk do të ketë më Pierr Gaslin shok skuadre.

Piloti francez është shumë pranë një marrëveshjeje me Alpine, ku do të marrë vendin e Fernando Alonsos. Gasli pritet të zëvendësohet nga Nik De Vries në skuderinë satelit të Red Bull-it.

"Dua të falënderoj Red Bull-in, Hondën dhe AlphaTauri-n që më kanë dhënë mundësinë të garoj në Formula 1. U transferova në Itali vitin e kaluar për të qenë më afër fabrikës dhe ndihem vërtet pjesë e skuadrës. Jam i lumtur që do të vazhdoj të garoj me ta edhe në 2023-shin.

Sezoni 2022 nuk ka përfunduar ende dhe do të vazhdojmë të kërkojmë maksimumin. Jam i përqendruar plotësisht për ta mbyllur sa më lart sezonin dhe pastaj do të medojmë për vitin e ardhshëm", - ka thënë Tsunoda pas rinovimit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë