Lajme

Medalje mirënjohjeje për kryeministrin bullgar

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë konferencës së përbashkët, kryeministri Rama tha se i ka dorëzuar kryministrit bullgar medaljen e mirënjohjes, pasi sipas tij ka bërë avokatin e Shqipërisë në BE.

“Borissov ka bërë një sforco të jashtëzakonshme, duke vendosur axhendën e Ballkanit në shtyllën kryesore, por duke qenë dhe avokati i Shqipërisë dhe Maqedonisë, i dorëzova medaljen e mirënjohjes. Shpresoj të kemi një lajm pozitiv të shumëpritur për Shqipërinë dhe Maqedoninë për hapjen e negociatave.

Marrëdhënia me Bullgarinë është pozitive. Ne kemi diskutuar për mbështetjen nga Bullgaria, për përgatitjen për negociatat si dhe për procesin e vështirë të reformave, të cilat Bullgaria i ka kaluar më herët”, u shpreh Rama.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë