Njerez

Mbretëresha e humbur e kriptove/ A është Dr. Ruja Ignatova zotëruesja më e madhe e Bitcoin?

Me tregjet e kriptove në trazira, skedarët e parë nga BBC sugjerojnë se një investitor i pamundur Bitcoin mund të ketë humbur gjithashtu një pasuri - "kriptombretëresha e humbur", Dr Ruja Ignatova.

Ajo u zhduk në vitin 2017 pasi kriptomonedha e saj OneCoin ishte në kulmin e saj - duke tërhequr miliarda nga investitorët. Akuzat për mashtrim dhe pastrim parash në SHBA kanë bërë që ajo të bëhet një nga 10 të arratisurit më të kërkuar të FBI-së.

Sipërmarrësja e arsimuar në Oksford u tha investitorëve se kishte krijuar "vrasësin e Bitcoin", por dosjet sugjerojnë se ajo grumbulloi fshehurazi miliarda në monedhën e saj rivale përpara se të zhdukej.

Detajet u shfaqën për herë të parë në vitin 2021 në dokumentet e zbuluara nga gjykatat e Dubait, të postuara në internet nga një avokat që kurorëzoi Dr Ruja - siç njihet ajo - "kriminelja më e suksesshme në histori".

Dosjet e Dubait

Ne kemi qenë në gjendje të verifikojmë në mënyrë të pavarur disa - por jo të gjitha - nga informacionet në dosjet e Dubait.

Të paktën, rrjedhja sugjeron se Dubai ishte një rrugë e rëndësishme financiare për Dr Ruja, diçka për të cilën FBI aludoi në emërtimin e Emirateve të Bashkuara Arabe si një nga pesë vendet me të cilat ajo ka patur lidhje.

"Ju keni qindra miliona dollarë në lojë këtu," tha Dr Jonathan Levy, avokati që i pari postoi skedarët në internet dhe i cili mbështetet në informacionin prej tyre në një kërkesë kompensimi për viktimat e OneCoin.

Kërkesa u parashtrua në Gjykatën Supreme të Territorit Britanik të Oqeanit Indian, i zgjedhur për shkak se ai priste një domen në internet që supozohej se përdorej nga OneCoin.

Dr Levy mori mijëra dokumente, kryesisht në gjuhën arabe, nga një sinjalizues i cili tha se mendonte se ishte e gabuar që njerëzit po "pasuroheshin padrejtësisht" në Dubai.

Dr Ruja në skenë në një ngjarje të OneCoin 2015 në Dubai, ku kripto-firma kishte gjithashtu një zyrë

'Marrëveshja e Bitcoin'

Pretendimi më tërheqës i bërë në çështjen ligjore të Dr Levy është se një marrëveshje masive për Bitcoin u arrit me një mbretëror të Emirateve, Sheikh Saoud bin Faisal Al Qassimi, djali i një manjati të pasur biznesi.

Dosjet sugjerojnë më tej se në vitin 2015, Sheikh Saoud i dha Dr Ruja katër memorie USB që përmbanin 230.000 Bitcoin - me vlerë 48.5 milionë euro në atë kohë.

Në këmbim, Dr Ruja i dorëzoi Sheikh Saoud-it tre çeqe nga Mashreq Bank, në total rreth 210 milionë dirhemë të Emirateve, afërsisht 50 milionë euro.

Para marrëveshjes së supozuar, Mashreq Bank e Dubait kishte filluar të mbyllte llogaritë e Dr Ruja për shkak të shqetësimeve për pastrim parash, kështu që çeqet nuk mund të arkëtoheshin.

Në vitin 2020, autoritetet e Dubait zhbllokuan fondet e Dr Rujas, pavarësisht faktit se më shumë se një vit më parë Departamenti i Drejtësisë i SHBA kishte publikuar një aktakuzë për të, duke etiketuar OneCoin një "kriptomonedhë mashtruese".

Muaj përpara vendimit, ish-menaxheri i fondit të Dr Ruja, Mark Scott, u shpall gjithashtu fajtor në Nju Jork për pastrimin e 400 milionë dollarëve nga të ardhurat e OneCoin.

I pyetur nga BBC për vendimin, Prokurori Publik i Dubait nuk u përgjigj.

Sipas të dhënave të Gjykatës së Apelit të Dubait, më 28 prill 2022, Sheikh Saoud po kërkonte t'i dorëzoheshin fondet e Dr Ruja-s - duke sugjeruar se një marrëveshje e një lloji fillimisht kishte ndodhur midis dyshit. Vetë Dr Ruja është përmendur si e anketuar, pavarësisht se nuk është parë në publik për gati pesë vjet.

Dr Ruja dhe sheiku

Dihet pak për Sheikh Saoud.

Ai paraqitet në një video në YouTube të vitit 2017 për një organizatë të quajtur Fondi Ndërqeveritar i Veprimit Bashkëpunues për Ekselencë (ICAFE), i cili pretendon se mbështet iniciativat arsimore, por pasi u publikuan dosjet e Dubait, referencat për Sheikh Al Qassimi si "Sekretari i Përgjithshëm" i ICAFE u zhdukën nga faqen e saj të internetit.

Një kriptovalutë e lançuar së fundmi gjithashtu rendit sheikun si kryetar të saj. Dosjet e Dubait duket se tregojnë një marrëdhënie dikur të ngushtë midis familjes Al Qassimi dhe Dr Ruja.

Sheikh Saoud Al Qassimi në një ngjarje të ICAFE në Dubai, së bashku me bashkëthemeluesin e saj Shariar Rahimi

Më 3 shtator 2015, Mashreq Bank e Dubait i shkroi Dr Ruja për t'i shpjeguar se do të mbyllte llogaritë e saj personale.

Njëmbëdhjetë ditë më vonë, një email i pranuar në një gjykatë amerikane tregon Dr Ruja duke i shkruar një kolegu të OneCoin për largimin e 50 milionë eurove nga Mashreq Bank. Ajo përmend një takim javën e ardhshme me "një nga Sheikët në Dubai" ku ajo "do të përpiqej të bënte diçka për ne".

Nuk dihet se me kë kishte ndërmend të takohej Dr Ruja apo edhe nëse ka pasur një takim, por dosjet lënë të kuptohet për një shpjegim të mundshëm.

Një foto nga dosjet që duket se daton më 8 tetor 2015, por e marrë në një vend të panjohur, fotografon Dr Ruja duke qëndruar pranë Sheikh Faisal, babait të Sheikh Saoudit.

Familja Al Qassimi sundon Sharjah, i cili kufizohet me Dubain dhe Ras Al Khaimah (RAK), emiratin më verior. Shejh Faisal nuk na është përgjigjur për marrëdhëniet e familjes së tij me Dr Rujën.

Shejh Faisal Bin Sulltan Bin Salem Al Qassimi me Dr Ruja Ignatova

Dosjet përfshijnë gjithashtu një ID diplomatike, të lëshuar për Rujën si "këshilltar special" i ICAFE - organizatë me të cilën Sheikh Saoud dikur kishte një rol të lartë.

Organizata duket se është e lidhur me Kombet e Bashkuara, por një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së nuk mundi të gjente ndonjë të dhënë që ajo të ishte e lidhur përmes rrugëve normale.

Bashkëthemeluesi Shariar Rahimi tha se ICAFE ishte "regjistruar" në OKB, por nuk arriti të sigurojë prova për këtë. Në lidhje me Dr Ruja, ai tha se çdo dokument i ICAFE-së i ishte dhënë asaj erdhi nga Sheikh Saoud.

Disa kohë pas marrëveshjes së supozuar të Dr Rujas për Bitcoin, marrëdhënia e tyre duket se është përkeqësuar - një letër në mesin e dosjeve të zbuluara tregon Sheikh Saoud duke shkarkuar Dr Ruja nga një rol si ambasadore e ICAFE, përpara se më vonë të përfshihej në një mosmarrëveshje ligjore mbi pasuritë e saj.

Çështja mes dyshes përfundoi në Gjykatën e Apelit të Dubait më 28 qershor.

Kredencialet diplomatike të supozuara të ICAFE të Dr Ruja, në dosjet e zbuluara në Dubai

I pyetur për marrëveshjen e supozuar të Bitcoin, marrëdhënien e tij me Dr Ruja dhe rolin e tij në ICAFE, avokati i Sheikh Saoud nuk u përgjigj drejtpërdrejt, por shkroi: "Të gjitha informacionet që keni janë të pabaza".

Transaksioni i supozuar me Bitcoin thuhet se ka ndodhur duke përdorur ato që quhen kuleta të ruajtjes së ftohtë, duke e bërë shumë të vështirë të konstatohet nëse ka ndodhur vërtet.

Transaksionet e Bitcoin shpesh mund të gjurmohen sepse të gjitha transferimet e monedhës virtuale midis kuletave regjistrohen në një bazë të dhënash të shikueshme publikisht. Megjithatë, dokumentet e gjykatës nuk përfshijnë asnjë detaj se në cilat - ose sa - kuleta janë ruajtur këto Bitcoin.

Nëse ajo i ka ende ato, Dr Ruja mund ta ketë të vështirë të lëvizë një sasi kaq të madhe Bitcoin.

Kripto-autori David Birch mendon se reputacioni i Bitcoin si një monedhë "anonime" është i pasaktë sepse agjencitë e zbatimit të ligjit po përdorin gjithnjë e më shumë algoritme të zgjuara për të gjurmuar monedhat ndërsa ato rrjedhin nëpër sistem.

"Të heqësh qafe vlerën e disa miliardë dollarëve është shumë më e vështirë nga sa mendon," tha ai.

Nëse Dr Ruja ka ende 230.000 Bitcoin, ajo do të ishte një nga zotëruesit më të mëdhenj të monedhës. Në nëntor 2021, aksionet e saj do të kishin arritur kulmin në gati 15 miliardë dollarë, por në kohën e shkrimit ai ka rënë në rreth 5 miliardë dollarë, akoma më shumë se sa për ta ndihmuar atë të qëndronte e fshehur.

Burimi: BBC/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë