Bota

Manovrat ushtarake në Tajvan, Kina: Operacioni rreth ishullit përfundoi me sukses

Gazeta Si - Kina ka njoftuar përfundimin e një "operacioni ndëshkues" që filloi të enjten rreth ishullit të Tajvanit për të demonstruar kundërshtimin e saj ndaj asaj që i sheh si deklarata separatiste të presidentit të ri tajvanez, Lai Ching-te.

Ushtria kineze, njoftoi TV shtetëror CCTV-7, "përfundoi me sukses" stërvitjen "Joint Sëord 2024-A" kundër Tajvanit.

Reagimi për dënimin e manovrave të Kinës, ishte i menjëhershëm nga Taipei zyrtar.

Manovrat ushtarake të kryera nga Kina janë një “provokim flagrant kundër rendit ndërkombëtar”, deklaroi zëdhënësi i presidencës tajvaneze.

“Provokimi i njëanshëm i fundit i Kinës, jo vetëm që minon status quo-në e paqes dhe stabilitetit në ngushticën e Tajvanit, por është gjithashtu një provokim i hapur i rendit ndërkombëtar, duke ngritur shqetësime dhe dënime serioze nga komuniteti ndërkombëtar”, tha Karen Kuo.

 "Operacioni ndëshkues" i Kinës kundër Tajvanit, i nisur tre ditë pas inaugurimit të Lait, i konsideruar si një "separatist i rrezikshëm", shënoi një kërcim cilësor në krahasim me të shkuarën e afërt.

Komanda e Ushtrisë Popullore e tha këtë qartë, duke folur për një provë të aftësive të saj për të "marrë pushtetin, kryerjen e sulmeve të përbashkëta, si dhe kontrollin e territoreve kyçe" të ishullit.

Aksioni mobilizoi forcat tokësore, ajrore dhe detare: vetëm të premten fluturuan 62 avionë luftarakë, 47 prej të cilëve kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit: numri më i lartë i zbuluar në 24 orë këtë vit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Taipeit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë