Rend dhe Ligj

Mafia shqiptare me aeroport privat, bomba nga hetuesi anglez

Kriminelët shqiptarë po bëjnë namin në Angli, duke ngritur alarmin në këtë vend. Wensley Clarkson, një hetues i njohur i kriminalistikës në Britaninë e Madhe, ka dhënë detaje të aktivitetit të bandave shqiptare në librin e tij. Ai shpjegon se bandat shqiptare po e bëjnë Anglinë qendër të krimit. Ai tregon rrugët që kanë ndjekur shqiptarët në Angli për t’u bërë zotur të tregut të drogës dhe shtëpive publike. “The Sun” ka publikuar disa pjesë të librit të Clarkson, ku mes të tjerash shkruan:

Essex prej vitesh njihet si zonë zjarri, por një fluks i bandave, zotërve të drogës dhe trafikantëve të seksit e kanë shndërruar atë në vendin e krimit më të nxehtë në Europë. Të paktën 40.000 janë ata që kanë ardhur nga Europa Lindore dhe e kanë kthyer në një strofull të tmerrshme krimi. Ata vjedhur me armë në Lakeside, në një qendër tregtare, kurse qendra e madhe “Blueuater” në Kent është bërë vendi i katërt më i madh i krimit në Britani.

Foto që shoqëron shkrimin e "The Sun" për mafian shqiptare. Gazeta Si, 11 gusht 2019

Zbulimet e bujshme vijnë në një libër të hetuesit Wensley Clarkson, i cili thotë se shqiptarët kontrollojnë punëtoret e seksit në jug-lindje, duke përdorur një kontenier anije si dhomë torturash. Të mërkurën, “The Sun” raportoi si statistikat e Agjencisë Kombëtare të Krimit tregojnë se një në dhjetë të burgosur të huaj në burgjet angleze është shqiptar. Tani mund të zbulojmë si bandat shqiptare e kanë shndërruar kryqëzimin Dartford në një hyrje të krimit me vlerë miliarda paund.

Në libër, një baron droge shqiptar, zbulon: “Britania është më e pasur se shumica e vendeve të tjera dhe është lehtë të fitosh para të mëdha këtu”. Essex tani është strehë për mashtruesit e Europës Lindore. Një kontrabandist tjetër droge thotë: “Është vendi i përsosur për të treguar drogë, për të gjithë këta gangsterë të huaj. Ata mund të shesin drogat e tyre, të drejtojnë shtëpitë publike dhe të pastrojnë paratë e tyre të ndyra”. Kryqëzimi Dartford ka evoluar ‘në një portë kryesore për nëntokën në Mbretërinë e Bashkuar’, - thotë Clarkson. Ai shton: “Duke lidhur Kentin dhe Essex-in, sigurohet një treg i gjerë për drogën, në cepin më të pasur të Anglisë”.

Tilbury Docks në Essex është porti më i madh i Thames, që përpunon 200.000 kontejnerë transporti çdo vit. Fluksi i fundit i kriminelëve mund të gjurmohej në vitin 2012, kur bandat e Europës Lindore bashkuan forcat për të synuar qendrat tregtare pranë kryqëzimit të Dartford. ‘Sulmi’ i tyre i parë ishte në Lakeside, kur një bandë rumune, e armatosur me sëpata dhe çekiçë, vodhi një dyqan argjendarie më shumë se 30 orë “Breitling”, “Cartier” dhe “Rolex”, me vlerë gati 170.000 mijë paund.

Sendet me vlerë të vjedhura nga mafia shqiptare në Angli. Gazeta Si, 11 gusht 2019

Të nesërmen, bandat vodhën 1.2 milion sende me vlerë nga një dyqan argjendarie në Blueuater. Të paktën gjashtë grabitje të mëtejshme në dy qendrat tregtare kanë pasuar njëra-tjetrën. Në disa raste hajdutët dogjën automjete dhe goma për të penguar shërbimet e urgjencës. Që atëherë, fluksi i kriminelëve të huaj vetëm është përshkallëzuar. Një kontakt nën botën e tij i thotë Clarkson: “Blueuater është shumë më e rrezikshme se Lakeside. Shumë më shumë njerëz të mashtruar e përdorin atë më shumë sesa Lakeside. Kriminelët kanë evoluar dhe tani bandat të udhëhequra nga një shef i krimit shqiptar synojnë dyqanet e niveleve të larta. Në dhjetë vitet e kaluara, vlerësohet se qindra sulme janë kryer në Londër dhe Jug-Lindje

“Ata janë të pamëshirshëm, - thotë një detektiv. - Ata shkatërrojnë rrugën e tyre në një dyqan dhe brenda dy minutash ata janë zhdukur. Ndonjëherë ata madje kanë back-up në automjete 4×4. Ka një rrjet të madh të tyre. Ata shkojnë për grabitur orë me vlerë 400.000 £ dhe produkte të lehta si laptopë. Kriminelët shqiptarë kontrollojnë gjithashtu pjesën më të madhe të punonjëseve të seksit. Zëvendësoficerët e skuadrës në Scotland Yard vlerësojnë se ata drejtojnë më shumë se 75% të bordellove në Mbretërinë e Bashkuar dhe aktivitetet e tyre kriminale në Soho të Londrës vetëm thuhet se kanë vlerë më shumë se 15 milionë në vit.

Clarkson tregon se si një kriminel shqiptar përdor kontejnerë të konvertuar, jo vetëm si bordello për punonjësit e seksit për të operuar brenda, por gjithashtu si dhomat e torturave për të frikësuar rivalët. Në afërsi të vendkalimit Dartford në Essex, u identifikua një trafikant droge, i quajtur ‘Bari’. Clarkson zbulon: “Kishte kamxhikë që vareshin në mur.” Ai u njoh me një grua në të 40-atj, të quajtur Tatiana. Ai thotë: “Ajo ishte një mësuese profesioniste e S&M dhe gjithashtu punoi si torturuese kryesore e armiqve të nëndheshëm të Barit”. Clarkson thotë se Bari i tha atij: “Tatiana i pëlqen të lëndojë njerëzit, kështu që kjo është kënaqësi për të.”

Kriminelët e huaj përdorin gjithashtu kontejnerë transport për të bërë kontrabandë me gjithçka, nga droga deri te paratë e pista. Bari shtoi:- “Kontejnerët e transportit janë shpikje e shkëlqyeshme. Ne nuk mund të ekzistonim në këtë vend pa to”. Clarkson u takua me ‘Felicia’, e cila menaxhon një shtëpi publike në Londër. Ajo mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në një pasaportë false në vitin 2000, disa ditë pasi burri i saj, një gangster shqiptar, u vra në një sulm policie në kryeqytetin e Shqipërisë, në Tiranë. Ajo thotë: “Më pëlqen këtu në Angli, është shumë më e sigurt se Shqipëria”.

Foto që shoqëron shkrimine "The Sun". Gazeta Si, 11 gusht 2019

Ajo pretendon se shumë prej klientëve të saj në Londër janë gjyqtarë, policë, avokatë, politikanë, madje edhe një pjesë e vogël e aktorëve të famshëm të Hollivudit. Bandat shqiptare gjithashtu kanë lëvizur në tregtinë e drogës. Tregtarët në qendër të Londrës tani marrin punë të ashtuquajtura ‘të drejta’ si një mbulesë për marrëdhëniet e tyre të brendshme. Clarkson shton: “Në një fshat të thellë të Tiranës është një aeroport privat, që thuhet se përmban më shumë avionë se kudo në Europën Lindore”.

“Është përfolur se paratë e drogës, të fituara kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar, janë përdorur për të paguar që i gjithë aeroporti të ndërtohej, sepse kriminelët e Europës Lindore donin që diku të fluturonin brenda dhe jashtë, pa ndonjë nga kufizimet e zakonshme të aeroportit dhe rutinat e sigurisë”. Kriminelët kanë mbërritur gjithashtu nga Bullgaria dhe vitin e kaluar, një bandë e tillë besohej se kishte vjedhur më shumë se 3 milion £ nga makinat e parave të Mbretërisë së Bashkuar në vetëm disa ditë.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë