Ne rrjet

Lufta po përfshin të rinjtë në protesta, nxënësit përleshen për Izraelin në një shkollë elitare franceze

PARIS - Mosmarrëveshjet midis aktivistëve studentorë në universitetet më të larta të SHBA-së pas sulmit të Hamasit të 7 tetorit dhe luftës së mëvonshme të Izraelit në Gaza, kanë qenë titujt kryesorë në të gjithë pellgun. Një grindje e ngjashme, ndërkohë, po shpaloset në Francë.

Anëtarët e organizatave studentore të krahut të djathtë dhe të ekstremit të djathtë u përleshën me aktivistë studentorë nga lëvizja e majtë France Unbowed të hënën përpara një konference të kandidatit tre herë presidencial Jean-Luc Mélenchon, në universitetin elitar francez Sciences Po. .

Mélenchon u lejua të mbante konferencën e tij Sciences Po pasi ngjarjet në universitete të tjera dhe vende publike u anuluan nga zyrtarë akademikë dhe publikë për shqetësime të supozuara të sigurisë. Lëvizja France Unbowed, e cila ka kundërshtuar luftën në Gaza e cila e ka një temë qendrore në fushatën e saj zgjedhore evropiane, denoncoi atë që e quajti "censurë" dhe një "precedent jashtëzakonisht shqetësues për demokracinë tonë".

Lëvizja është përfshirë në polemika gjatë gjashtë muajve të fundit pasi refuzoi të etiketonte Hamasin një organizatë "terroriste", në vend të kësaj duke e përshkruar sulmin e 7 tetorit si "krim lufte".

Sciences Po numëron presidentin francez Emmanuel Macron ndër të diplomuarit e tij dhe njihet si një terren pjellor për klasën politike franceze. Disa dhjetëra anëtarë të degës studentore Unbowed atje u përballën me aktivistë nga UNI, një bashkim studentor me lidhje tradicionalisht të forta me partinë konservatore Les Républicains dhe kolektivin Nemesis, një grup islamofobik i ekstremit të djathtë që promovon zyrtarisht të drejtat e grave.

“Franca e papërkulur dhe e majta ekstreme po korruptojnë universitetet,” u tha gazetarëve përfaqësuesi i UNI, Yvenn Le Coz.

Studentët anti-Mélenchon brohorisnin thirrje për të çliruar universitetet nga “islamo-majtësia” ndërsa aktivistët kundërshtarë u përgjigjën me slogane antifashiste dhe anti-izraelite.

Ndërsa Mélenchon po shkonte drejt universitetit, një burrë u përball me të, duke e akuzuar politikanin 72-vjeçar se ishte "bashkëpunëtor i Hamasit". Konferenca që pasoi u ndërpre gjithashtu për pak kohë nga protestuesit.

Gjatë ngjarjes, Mélenchon dyfishoi qëndrimin e tij pro-palestinez, duke i shtrirë mendimet e tij tek njerëzit në Gaza që "po masakrohen si objekte", përpara se të prezantojë librin e tij të fundit.

Ai gjithashtu kundërshtoi akuzat për antisemitizëm me të cilin është përballur, duke përfshirë ministrin e drejtësisë Eric Dupond-Moretti.

"Ne e dimë shumë mirë ndryshimin midis një hebreu dhe një snajperisti IDF," tha Mélenchon. “Ne nuk i gjykojmë individët sipas fesë së tyre. Ne nuk kemi armik të përgjithshëm”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë