Propozim i SI

Kupa e Botës 2022 në grafikë: Si po ndryshon futbolli

Më shumë vrap, më pak gjuajtje dhe përfshirje më e madhe e portierëve, këto janë disa nga tendencat e shfaqura në Kupën e Botës në Katar që tregojnë se si po ndryshon bota e futbollit.

Me tetë ndeshje të mbetura pas 56 të mëparshme, FT ka analizuar disa nga trendet teknike të futbollit që kanë ndryshuar këtë botëror.

Ndërsa skuadrat përgatiten për çerekfinalet që fillojnë të premten, këto metrika ndihmojnë për të shpjeguar pse disa ekipe kanë shkëlqyer dhe të tjera janë eliminuar.

Ekipet po bëhen më të zgjuara se si dhe kur gjuajnë, me numrin e gjuajtjeve për gol që vazhdon një trend në rënie nga tre turnetë e fundit, edhe pse numri i golave ​​ka mbetur pothuajse i njëjtë, në 147 krahasuar me 148.

Anglia ka qenë më e sakta, duke shënuar me një normë me një gol në çdo katër goditje. Në anën e kundërt, Danimarka gjeti rrjetën vetëm një herë nga 35 goditjet e saj.

Numri i golave ​​të shënuar nga krosimet është rritur me 83 për qind krahasuar me të njëjtën fazë të vitit 2018, pavarësisht faktit se numri mesatar i krosimeve për ekip në çdo ndeshje është më i ulët (18 nga 21).

Portierët janë bërë një lojtar ekstra jashtë fushës

Në një trend të parë në të gjithë futbollin e klubeve europiane vitet e fundit, portierët në Kupën e Botës janë gjithnjë e më të rëndësishëm në mënyrën se si skuadrat luajnë nga zona e tyre e penalltisë.

Numri mesatar i pasimeve të bëra nga çdo portier për ndeshje është rritur vetëm pak në 28 nga 26.5 në 2018, por masat e tjera tregojnë një ndryshim shumë më të madh.

Numri i “ofrimeve për të marrë” – një metrikë e favorizuar nga FIFA se sa shpesh një portier vihet në dispozicion për një pasim – është rritur ndjeshëm që nga viti 2018.

Lojtarët po vrapojnë më shumë se kurrë

Katari shpesh përshkruhet si një "Kupë Botërore e të parëve". Ndërsa një përçarje e madhe për futbollin e klubeve, mbajtja e turneut në mes të sezonit europian për herë të parë u ka mundësuar lojtarëve të konkurrojnë ndërsa janë në gjendje maksimale.

Madhësia e vogël e kombit pritës do të thotë se lojtarët janë vendosur gjithashtu në një vend për kohëzgjatjen - duke eliminuar distancat e gjata që skuadrave shpesh u është dashur të udhëtojnë ndërmjet ndeshjeve.

Një efekt anësor i mundshëm i kësaj ka qenë se lojtarët po vrapojnë shumë më tej gjatë ndeshjeve në krahasim me Kupat e Botës së mëparshme. Distanca mesatare totale e çdo kombi është më shumë se mesatarja e vitit 2018, me skuadrat që vrapojnë pothuajse 10 km më tej në total për ndeshje krahasuar me katër vjet më parë. Kjo mund të shpjegohet pjesërisht me shtimin e minutave shtesë, por edhe për këtë arsye mesatarja është rritur./Financial Times, përpunoi; Gazeta ‘SI’


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë