Kuriozitete

Kafe me shije derri, pija më e re e Starbucks në Kinë

Starbucks ka eksperimentuar me kombinimin më të pazakontë me një pije të re të prezantuar në Kinë për të shënuar Vitin e Ri Hënor. I quajtur "Abundant Year Savory Latte", Starbucks e përshkruan atë si një shije "interesante", kafe me shije derri.

Pija kombinon salcën Dongpo Braised Pork Flavour me ekspres dhe qumësht të zier me avull, me salcë shtesë dhe mish derri për zbukurim. Pija kushton 9,45 dollarë.

Fotot e pijes, të postuara në platformën e mediave sociale kineze Weibo, tregojnë një filxhan me shkumë latte, me një fetë katrore mish derri të mbështetur në buzën e filxhanit.

“Të hash mish do të thotë prosperitet në vitin e ardhshëm”, shkruhej në Weibo, ditë para fillimit të Vitit të Ri Hënor.

Pija sjell "zakonet tradicionale të Vitit të Ri në kafe" dhe krijon "aroma të papritura të shijshme dhe të ëmbla". Pija është në dispozicion në dyqanet e Starbucks Reserve në të gjithë vendin. Viti i Ri Hënor është një nga festat më të mëdha vjetore në Azi. Njerëzit në të gjithë Kinën kthehen në shtëpi gjatë kësaj periudhe për të festuar me familjet e tyre. Të dhënat e qeverisë tregojnë se gjithsej 474 milionë udhëtime janë kryer brenda kontinentit gjatë sezonit të udhëtimeve të këtij viti.

Kina është tregu më i madh i dyqaneve të kafesë së Starbucks në botë, sipas një raporti të publikuar në dhjetor nga World Coffee Portal. Starbucks hapi 785 pika në vend në vitin 2023. Kina ka qenë prej kohësh një nga nxitësit më të rëndësishëm të rritjes për Starbucks, duke shërbyer si tregu i saj i dytë më i madh në mbarë botën dhe tregu kryesor jashtë shtetit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë