Biznes

Jeff Bezos i Amazon: Gjërat do të përkeqësohen

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos u shkroi një letër të hapur punonjësve të tij gjatë fundjavës, duke i falënderuar për punën e tyre të vështirë në mes të pandemisë koronavirus, ndërsa pranoi se kriza ka të ngjarë të përkeqësohet para se të përmirësohet.

“Unë nuk jam i vetmi mirënjohës për punën që ju po bëni,” shkroi Bezos në letrën, postuar në blogun e kompanisë. “Kam marrë qindra e-maile nga klientët dhe kam parë pastime të tyre në mediet sociale që ju falënderojnë të gjithëve. Përpjekjet tuaja po vërehen në nivelet më të larta të qeverisë, dhe Presidenti Trump në fillim të kësaj jave falënderoi këtë ekip me përvojë.”

Bezos vazhdoi: “Në të gjithë botën, njerëzit janë duke ndjerë efektet ekonomike të kësaj krize, dhe unë jam i trishtuar t’ju them se parashikoj që gjërat do të përkeqësohen para se të përmirësohen. Ne po shtojmë 100,000 punë të reja dhe po rrisim pagat për punëtorët tanë që paguhen me orë të cilët po marrin porosi dhe ua dorëzojnë klientëve gjatë kësaj periudhe stresi dhe trazirash.Në të njëjtën kohë, bizneset e tjera si restorantet dhe baret po detyrohen të mbyllin dyert. Shpresojmë që njerëzit që janë pushuar nga puna.të punojnë me ne derisa të kthehen në punët që kishin. “

Bezos bëri me dije gjithashtu se Amazon kishte porositur “miliona maska ​” për punonjësit dhe bashkëpunëtorët që nuk munden të punojnë nga shtëpia. “Shumë pak” kërkesa janë përmbushur, pranoi Bezos, pasi kufizimet po vazhdojnë në të gjithë botën dhe përparësi u është dhënë profesionistëve të kujdesit shëndetësor.

Punonjëse e Amazon pa maskë. Gazeta “Si”, 23 mars 2020

“Është e lehtë të kuptohet pse ofruesit e jashtëzakonshëm mjekësorë që shërbejnë komunitetet tona duhet të jenë në radhë të parët,” shpjegoi Bezos. “Kur të vijë radha jonë për të marrë maska, përparësia do të jenë punonjësit dhe partnerët që punojnë për të marrë produkte thelbësore për njerëzit.”

Javën e kaluar, Amazon tha se programi “Fullfillment” nga Amazon (FBA) do të pezullonte pjesërisht dërgesat deri më 5 prill për të lejuar që gjigandi i teknologjisë të përparojë në produktet e nevojshme për pandeminë koronavirus që po trondit globin.

Gjigandi i teknologjisë është nën vëzhgim për të pasigurta në qendrat e tij të shpërndarjes dhe magazinat në SHBA dhe Europë.

Të Premten, një grup prej katër senatorësh amerikanë, përfshirë Bernie Sanders, I-Vt., Dhe Cory Booker, D-N.J., I shkruan një letër Bezos duke shprehur shqetësimin e tyre për shëndetin dhe sigurinë e punonjësve të magazinave në Amazon.

“Çdo dështim i Amazon për t’i mbajtur punëtorët e tij të sigurt jo vetëm që i vë në rrezik punonjësit e tyre, ai vë në rrezik të gjithë vendin,” shkruajtën ligjvënësit në letër. “Amerikanët që janë duke marrë çdo masë paraprake … mund të rrezikojnë të infektohen me COVID-19 për shkak të vendimit të Amazon për t’i dhënë përparësi efikasitetit dhe fitimeve mbi sigurinë dhe mirëqenien e forcës së saj të punës.”/FoxNews/

Më Shumë