Atletike

Izmir Smajlaj rrezikon shumë, por ia del të shkojë në finale

Në Berlin po zhvillohet aktualisht Kampionati Europian i Atletikës, ku Shqipëria përfaqësohet me dy sportistë, Izmir Smajlajn dhe Luiza Gegën, shkodrani në disiplinën e kërcimit së gjati, kurse atletja e njohur në 3000 metra me pengesa.

Smajlaj e ka kryer garën e parë dhe ka arritur të kalojë në finalen e 8 gushtit, por duhet thënë se ka rrezikuar jo pak. Shkodrani kërceu 7.71 metra dhe zuri vendin e 12-ë, i fundit që të çonte në finale. Më parë atleti shqiptar ka regjistruar kërcime më të mira dhe shpresohet që në finale të jetë më mirë se në garën e parë. Smajlaj mban rekordin kombëtar në kërcim së gjati, me 8.03 metra. Ndoshta shkodrani nuk e kishte parashikuar se rivalët do të ishin aq të fortë. Tani shpresohet që Smajlaj të dhurojë emocione dhe të marrë medalje në finalen që do të zhvillohet në stadiumin “Olimpiastadion”.

Izmir Smajlaj dhe Luiza Gega 

Luiza Gega, përfaqësuesja e dytë e Shqipërisë në këtë eveniment sportiv, do të garojë më 10 gusht. Edhe ajo së pari do të marrë pjesë në garën kualifikuese, për të pretenduar kalimin në finale, që zhvillohet pas dy ditësh, më 12 gusht. Gega garon gjithmonë në disiplinën e 3000 metrave me pengesa, ku më parë ka arritur rezultate mjaft të mira. Edhe në Berlin ajo pretendon të fitojë medalje.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë