Bota

Irani publikon raportin, asnjë gjurmë armësh zjarri në helikopterin e rrëzuar të presidentit Raisi

Gazeta Si- Helikopteri me presidentin iranian Ebrahim Raisi mori flakë vetëm pasi goditi një mal dhe nuk u gjetën gjurmë plumbash apo goditje të tjera armësh zjarri në trupin e mjetit.

Kështu del nga një raport paraprak i publikuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura iraniane, sipas asaj që raporton agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Në dokument thuhet se piloti i helikopterit ka arritur të kontaktojë pilotët e dy helikopterëve të tjerë që udhëtonin me mjetin e presidentit, duke u kthyer nga Azerbajxhani, një minutë e gjysmë përpara përplasjes.

Helikopteri që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi u rrëzua të dielën në një zonë malore në veriperëndim të Iranit, ndërsa po fluturonte përgjatë rrugës së tij të paracaktuar.

Një ekip i ngarkuar me ekzaminimin e rastit u dërgua në vendin e rrëzimit të hënën, thuhet në raport.

Gjatë hetimit është mbledhur “një pjesë e konsiderueshme” e informacionit të nevojshëm për të sqaruar arsyet që e shtynë helikopterin të godiste zonën malore, shton raporti.

Sipas informacioneve, moti i keq dhe mjregulla e dendur kanë shkaktuar përplasjen e e mjetit flututues ushtarak, i cili u rrëzua dhe mori flakë ps përplasjes me tokën.

Rreth orës 5 të mëngjesit të së hënës, dronët iranianë gjetën rrënojat, të cilave u bashkuan së shpejti nga ekipet e ngarkuara me gjetjen e helikopterit.

Komunikimet midis helikopterit dhe kontrollit të trafikut ajror përpara rrëzimit nuk përmbanin përmbajtje "të dyshimtë", thuhet në raportin e parë të ushtrisë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë