Lajme

Industria po prodhon telefona me bateri më të dobët

Nga Geoffrey A Fowler - Pavarësisht disa përjashtimeve, duket se shumë bateri smartfonësh të vitit 2018 kanë rezultuar më të dobëta se të telefonave të viteve të tjera, ndonëse prodhuesit premtojnë telefona me bateri që mund të zgjasë për disa ditë. Nëse keni blerë kohët e fundit telefon të ri, shanset që bateria e telefonit të ri që keni blerë të jetë më e dobët se modelit paraardhës.

Gjatë javëve të fundit, kam kryer një test të baterisë në 13 telefona, dhe me disa përjashtime të dukshme, modelet më të mira të këtij viti rezultuan me bateri më të dobët se të vitit të kaluar. IPhone i ri u shkarkua 21 minuta më parë se iPhone X i vitit të kaluar . Pixel 3 i Google zgjati gati një orë e gjysmë më pak se Pixel 2.

Prodhuesit e telefonit ofrojnë të gjitha llojet e mashtrimeve për të rritur fuqinë e baterisë, duke përfshire proçesorë më efikasë, modele me fuqi të ulët dhe inteigjencë artificiale për të menaxhuar shkarkimin e aplikacioneve. Megjithatë rezultatet e mia dhe testet nga shqyrtuesit e tjerë me të cilët fola, zbulojnë një sekret të hapur në industri: bateritë e litiumit në smartphonet po godasin një pikë ku thjesht nuk mund të funksionojnë siç premtojnë .

Bateritë përmirësohen në një ritëm shumë të ngadaltë, rreth 5 për qind në vit ", thotë Nadim Maluf, drejtori i një firme të Silicon Valley të quajtur Qnovo që ndihmon në optimizimin e baterive. "Por konsumi i energjisë së telefonit po rritet më shpejt se 5 për qind".

E fajësojnë atë për kërkesat e ekraneve me rezolucion të lartë, aplikacioneve më të komplikuara dhe, mbi të gjitha, paaftësisë sonë të dukshme për ta ulur telefonin. Bateri litium-jon, për të gjitha çuditë e tyre të rikrijueshme, gjithashtu kanë disa kufizime fizike, duke përfshirë kapacitetin që bie me kalimin e kohës - dhe rrezikun e shpërthimit në qoftë se ato janë të dëmtuara ose të disponueshme në mënyrë të papërshtatshme. Dhe fuqia e baterisë së telefonit ka gjasa të përkeqësohet. Teknologjia e re ultrafast ëireless quajtur 5G, që vjen së shpejti në lagjet e SHBA, do të bëjë kërkesa edhe më të mëdha për bateritë më të fuqishme.

Testi im ka kufizime. Përvoja juaj do të varet nga mënyra se si e përdorni telefonin dhe ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjatur jetën e telefonit tuaj.
Por ka pak shprese. Dy telefona Note9 Samsung dhe iPhone XR Apple, po ofrojë ide se si të bëni që bateria juaj të zgjasë sa më shumë.

Pse bateria e telefonit po dobësohet

Rezultatet e mia më bënë të bëja test të dyfishtë, prandaj thirra një skuadër të gazetarëve të tjerë të teknologjisë, të obsesionuar edhe me testime në CNET, Udhëzuesin Tom dhe Raportet e Konsumatorëve. "Jeta mesatare e baterisë po ulet," thotë Mark Spoonauer, redaktori kryesor i Udhëzuesit Tom, i cili gjithashtu gjeti se bateria e iPhone XS u shkarkua më shpejt se iPhone X. Shumë nga telefonat me jetëgjatësinë më të gjatë të baterisë, janë modelet e telefonave të vjetër. CNET, i cili si unë gjeti rënie të dukshme në fuqinë e baterisë midis iPhone 8 dhe iPhone X (dhe Samsung Galaxy S8 dhe S9), teston ekranet me 50% të ndriçimit duke luajtur një video looping me Airplane Mode aktivizuar.

Ajo që ne të dy zbuluam: telefonat me ekranet që ne pëlqejnë që janë veçanërisht me rezolucion të lartë ose përdorin teknologjinë si OLED të performojë më keq. (Kjo teknologji mund të kërkojë më shumë energji për të nxitur dritën.) Pra, nëse doni që telefoni juaj të zgjasë më shumë, ulni ndriçimin e ekranit. Ose mos shikoni telefonin tuaj disa herë në ditë, kështu mund të thyeni edhe varësinë ndaj telefonave./The Washington Post


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë