Ne rrjet

Greqia zbulon një spiune ruse, kishte vjedhur identitetin e një foshnjeje që vdiq në vitin 1991

Maria Tsalla u largua nga Athina më 4 janar 2023, duke hipur në një avion për në Moskë. Sipas inteligjencës greke, emri i saj i vërtetë është Irina Alexandrovna Smireva. Rasti i saj u “hodh në erë” nga një tjetër rast i zbuluar në Slloveni

Gazeta Si - Maria Tsalla u largua nga Athina më 4 janar, duke hipur në një avion për në Moskë. Një largim i nxituar pa dhënë shumë shpjegime, sepse Maria nuk mund ta jepte një të tillë.

Sipas inteligjencës greke, emri i saj i vërtetë është Irina Alexandrovna Smireva dhe ajo është një spiune ruse E fundit që u zbulua në një rrjet të pafund në të gjithë Evropën. Por historia e saj është magjepsëse.

Gruaja e bukur, rreth të tridhjetave, mbërrin në Greqi në vitin 2018, pretendon se është fëmijë emigrantësh jashtë vendit dhe thotë se ka shitur asetet që kishte në Brazil për t'u vendosur në Atikë dhe për të nisur një eksperiencë të re.

Kërkon të rregullohet, tregon një çertifikatë lindjeje, regjistrohet në bashki, i bën gjërat siç duhet. Të paktën kështu duket në zyrën e gjendjes civile.

Ajo ka burime financiare, thotë se është fotografe dhe më pas hap një dyqan në lagjen “Pangrati” të kryeqytetit grek.

Shet pulovra të punuara me dorë, stoli. E ndihmon dhe një shitëse, e cila sot kujton mirësinë dhe mendjemprehtësinë për t'i mësuar asaj zanatin.

Maria është poliglote - ajo di të paktën tre gjuhë -, studion pak greqisht dhe udhëheq një ekzistencë shumë intensive.

Ajo ka një partner, shoqërohet me njerëz, shfaqet kudo, përdor llogaritë sociale për të reklamuar produktet e saj dhe për të blerë.

Një pasqyrë e përsosur e copëtuar nga policia sllovene që demaskon dy argjentinase të vetëquajtura, Maria Munos dhe Ludëig Gisch, tregtarë dhe sipërmarrës antikesh, në fakt agjentë sekretë rusë. Një tjetër pistë shfaqet ndërkohë në Amerikën Latine dhe rrjeti dridhet.

Maria Tsalla ndoshta ka frikë të zbulohet, vendos të heqë dorë nga gjithçka. Vendim i drejtë, sepse duket se Sllovenia ka gjetur disa lidhje dhe paralajmëron shërbimet sekeret greke.

Hetimi nis nga të dhënat personale dhe 007-at e kuptojnë menjëherë: “shitësja” i mashtroi të gjithë duke vjedhur identitetin e një vajze të porsalindur që kishte vdekur në dhjetor 1991.

Një teknikë tekstuale, e përdorur gjatë Luftës së Ftohtë, e pa braktisur kurrë. Spiunët zakonisht preferojnë të vjedhin emrat dhe mbiemrat e fëmijëve të vegjël, sepse është më e lehtë të shpikësh të kaluarën e dikujt që nuk ka jetuar shumë.

Është pjesa numër një e "legjendës" e ndërtuar nga shefat e saj në Rusi, një histori e besueshme, e aftë për të përballuar pyetjet e një të njohuri, vëmendjen e një fqinji tepër kurioz dhe ato të një polici në rast kontrolli për arsye të tjera.

Fjalët dhe gjestet e përditshme janë të rëndësishme. Është një “kostum” i bërë me porosi. Sa më i saktë të jetë, aq më shumë përdoruesi mund të vazhdojë me maskim personal.

Maria e veshi mirë atë "fustan", ndoshta nuk do të ishte gjetur kurrë nëse nuk do të kishte qenë për dëshpërimin e bashkëpunëtorëve të dyshuar të saj "argjentinas".

Detajet e përshkruara nga mediat lokale ofrojnë ngjashmëri me episodet që kanë ndodhur muajt e fundit.

“Grekja” ka një bashkëshort-koleg që ka qëndruar deri vonë në Brazil, një vend që u shfaq në rastet e spiunëve të tjerë rusë në Holandë dhe Norvegji.

Dy “studiues” që pretendonin se ishin brazilianë: në episodin e parë protagonisti kishte mbajtur disa shënime – një qëndrim i çuditshëm – me pasazhet e “legjendës” së tij.

Maria-Irina, ka ngjashmëri me operacionin e një Maria të tretë, Maria Adela, e cila iku nga Italia në Rusi, pasi kishte grumbulluar informacione në qarqet e NATO-s në Napoli.

Ajo ishte përpjekur – pa sukses – të merrte dokumente të rregullta peruane, një pengesë burokratike që nuk e pengoi të hynte në Itali, të drejtonte një biznes që shiste bizhuteri – në fakt gjëra kineze – duke krijuar marrëdhënie të dobishme dhe duke u larguar në kohën e duhur.

Një publikim i shpejtë në shtator 2018, i nxitur nga një arsye e mirë: faqja investigative “Bellingcat”, kishte publikuar një raport ku jepte informacion mbi Njësinë 29155 të Gru-së Shërbimi Sekret Ushtarak Rus, për sulmin ndaj të mërguarit Sergey Skripal me substancën vdekjeprurëse “Novichok”.

Kishte frikë, preferonte të prishte atë që kishte arritur me kalimin e kohës dhe me shumë durim.

Të gjitha tregimet formojnë një rrugë, ato përshkruajnë një “modus operandi” të përsëritur, pothuajse monoton, herë-herë me pak imagjinatë.

“Krijuesit” e legjendës i pëlqen një emër i zakonshëm si Maria, e kanë pasion Amerikën e Jugut, sepse është një bankë e mirë për të shpikur një ekzistencë nga hiçi dhe janë besnikë ndaj traditës.

Ai zbatohet për të vdekurit që janë "rilindur" ose radiot me valë të shkurtra për të transmetuar mesazhe: nëse ata vazhdojnë të përdorin sistemet e vjetra të dashura, kjo ndodh sepse, në çdo rast, ato funksionojnë.

Përshtati në shqip: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë