Histori

Fotogaleria e një shekulli

Një shekulli i tërë në fotografitë më epike, nga viti 1918 deri në vitin 2018

100 vjet nuk duket shumë kur krahasohet me gjithë historinë tonë, por shumë gjëra ndodhën në këto vite - disa të mëdha, disa të trishtuara dhe disa të tmerrshme. Ne zgjodhëm vetëm një fotografi për çdo vit për t'ju kujtuar se çfarë ka ndodhur në të kaluarën.

1918 - Fundi i Luftës së Parë Botërore
1919 - Këshilli i Katërt në Konferencën e Paqes në Paris
1920 - Ndalimi i produkteve në Shtetet e Bashkuara
1921 - Miss Amerika e parë
1922 - Statuja e Olav Tryggvason në Trondheim
1923 - Një vizitor në Varri të Tutankhamonit në Luginën e Mbretërve
1924 - Një pamje e ngushtë e Sheshit Trafalgar në lindje nga burimi i perëndimit
1925 - Ekspedita Arktike e NS Munchen
1926 - Otto Peltzer thyen një rekord botëror 800 metra
1927 - Charles Lindbergh fluturon vetëm mbi Atlantik.
1928 - Lojërat Olimpike Dimërore në St. Moritz, Zvicër
1929 - Përplasja e tregut të aksioneve
1930 - Biblioteka në Shtëpinë Peel
1931 - Aviatorët hungarezë, Endresz György dhe Magyar Sándor janë të gatshëm për fluturimin e tyre transatlantik.
1932 - Përgatitja për fotografitë e para nënujore 
1933 - Fluturimi i parë mbi malin më të lartë në botë, Mali Everest
1934 - Hitleri në një miting nazist
1935 - Hemingway kapi një ton.
1936 - Lojërat Olimpike në Berlin
1937 - Përplasja e ajrit në Hindenburg
1938 - Një grua tibetiane
1939 - Ministri i Jashtëm sovjetik, Molotov nënshkroi marrëveshjen gjermano-sovjetike kundër mosbindjes
1940 - Rojet e qendrueshme në një plazh në Anglinë jugore
1941 - Pearl Harbor u sulmua.
1942 - Një oficer  i ri sovjetik
1943 - Vajzat e vogla që grumbullojnë armë automatike në një fabrikë ruse
1944 - Pushtimi i Normandisë
1945 - Fundi i Luftës së Dytë Botërore
1946 - Bllokimi i trafikut në Paris
1947 - Princesha në footplate gjatë vizitës mbretërore në Afrikën e Jugut
1948 - Kryeministri i parë i Indisë së Pavarur, Jawaharlal Nehru dhe Mahatma Gandhi në një tren
1949 - Valltarët festojnë prag të Vitit të Ri
1950 - Një pamje ajrore e Kalendari i Korporatës
1951 - Gratë në ndeshje mundje
1952 - Një laborator raketash
1953 - John F. Kennedy dhe e fejuara e tij, Jacqueline Bouvier
1954 - Roger Bannister duke përfunduar milimin 4 minutësh
1955 - Anëtarët e familjes mbretërore që ndihmojnë në një fshatarët në një fshat
1956 - Marilyn Monroe dhe Arthur Miller në martesën e tyre
1957 - Laika, një qen rus kozmonaut ishte kafsha e parë në hapësirë.
1958 - Performanca finale e Pele në Kupën e Botës
1959 - Disa e pëlqejnë atë
1960 - Che Guevara
1961 - Njeriu i parë në hapësirë
1962 - Pablo Picasso
1963 - Murgjit budistë që festojnë përvjetorin e vetëkënaqësisë së Thich Quang Duc
1964 - Beatlemania gjatë një performance
1965 - Muhammed Ali i bërtiste Sonny Liston për t'u ngritur dhe për të luftuar
1966 - Strehimoret e basketbollit në një plazh në Belgjikë
1967 - Një protestues kundër luftës që ofron një lule për ushtarët
1968 - Një përshëndetje në Lojërat Olimpike
1969 - Astronauti shkel në hënë
1970 - Pele dhe kapiteni britanik, Bobby Moore pershendeten si një shenjë e respektit të ndërsjelltë
1971 - Latinët protestojnë kundër abuzimit me të drejtat e njeriut
1972 - Liza Minnelli si Sally Bowles nga filmi Cabaret
Martin Cooper i Motorola bëri thirrjen e parë të telefonisë së lëvizshme
1974 - Një marshimi i homoseksualëve në Londër
1975 - Ish-diktatori spanjoll, Gjeneral Francisco Franco duke përshëndetur ndërsa dëgjon himnin kombëtar gjatë një ceremonie në El Pardo Palace

1976 - Policët dhunuan demonstrues të paarmatosur me shkopinj
1977 - Freddie Mercury duke performuar në New Haven, Connecticut
1978 - Martina Navratilova duke festuar me trofeun e saj në kampionatin e Wimbledon
1979 - Një tubim kundër papunësisë dhe energjisë bërthamore
1980 - Një përdorues kompjuteri
1981 - Lady Diana duke treguar fustanin e saj të dasmës
1982 - Një Nju Jork Island  pas shënimit të golit
1983 - Prince
1985 - Margaret Thatcher duke u matur për portretin e saj të dylli që u vendose në Madam Tussauds
1986 - Një shpethim ne Hapësira ajrore Challenger
1987 - Madonna performon në një koncert në The Seattle Kingdome
1988-Memoriali i katastrofës së ajrit të Ramstein për një ekip demonstrues ajror italian që u rrëzua gjatë shfaqjes
1989 - Një qytetar i Pekinit që qëndronte para tankeve gjatë rrëzimit të kryengritjes së sheshit Tiananmen
1990 - Kim Basinger duke dhënë një autograf në Akademinë e Çmimeve
1991 - Jashtë Shtëpisë së Bardhë në Moskë
1992 - Astronaut, Mae Jemison duke punuar në Spacelab-J
1993 - Mundësi më e madhi  sumo në histori me një fëmijë të vogël gjatë ceremonisë së hapjes për garën Suma Basho
1994 - Mijëra përkrahës brohorisnin për presidentin e zgjedhur Nelson Mandela gjatë fjalimit të tij
1995 - Inxhinierët testojnë qese ajrore të mëdha dhe multi-lobed që do të mbrojnë anijen e Mars Pathfinder para se të ndikojë në sipërfaqen e Marsit

1996 -  Michael Jackson në Poloni për koncertin e tij
1997 - Princesha Diana vdes në një aksident automobilistik në Paris
1998 - Stump ne  Best in Show në Westminster Kennel Club Show Dog
1999 -Një vallëzim tradicional të luftëtarëve Maori
2000 - Një burrë i veshur si Jezu Krishti duke përshëndetur mijëvjeçarin e ri në Berlin
2001 - Michael Schumacher pasi fitoi Çmimin e Madh dhe u bë kampion i botës
2002 - Franck Perque në Tour de France
2003 - Musher Aliy Zirkle në fillim të garës Iditarod
2004 - Një oficer rus i policisë që mbante një fëmijë nga shkolla që po mbahej peng në Beslanit
2005 - Shfaqja e policisë irakiane me gishtat e tyre të ngjyrosur me bojë - dëshmi se ata votuan  në zgjedhjet historike parlamentare të Irakut
2006 - Kjo skuadër ruse që feston fitoren në ndeshjen çerekfinale në Lojërat Olimpike Dimërore
2007 - Muzikantët duke u përgatitur për paradën e Ditës ANZAK
2008 - forcat speciale të Koresë së Jugut gjatë një stërvitjeje të dimrit
2009 - Grupi Historik Romak që marshonin pranë Koloseut të lashtë për të shënuar përvjetorin e 2.762 vjetëve të themelimit të Romës
2010 - Një paradë ushtarake në Korenë e Veriut
2011 - Dita e të Vdekurve, një festë ku meksikanët nderojnë paraardhësit e tyre
2012 - Rovers amerikan, duke marrë një selfie në Mars
2013 - Mijëra ndjekës të Kishës Ortodokse Ruse u zhytën në lumenj të akullt më 19 janar për të shënuar Epifaninë.
2014 - Atleti i Forcave Ajrore, August O'Niell puth qenin e tij të shërbimit, Kai, gjatë  gares së Warrior Games 2014
2015 - Ritualet budiste
2016 - Rose Dena, 85 vjeç, duke u përpjekur të pastrojë atë që ka mbetur nga shtëpia e saj në malet e Haitit jugor më shumë se një muaj pas Uragani Mateu
2017 - Një njeri që ngjitet  në shkalle prej litari 
2018 - Princi Harry dhe Meghan Markle

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë