Hyr
Anija italiane e mbytur në Sarandë Anija italiane e mbytur në Sarandë

Shendet

Rritje e rasteve me HIV/AIDS, ekspertët: Vetëm 5 mijë testime në 26 mijë lindje, në 2023 do të futet profilaksia para ekspozimit

Nga Gazeta Si - Shqipëria duket se ka dështuar në zbatimin e strategjisë së parandalimit të infektimit të HIV/AIDS. Shifrat…

16:14 - 2 Dhjetor

Shendet

Rezultatet e gabuara të testeve në Kinë: Pandemia mund të mos mbarojë kurrë

Në Weibo, versioni kinez i Twitter-it, të martën në mëngjes ishte bërë trend hashtagu: "Nëse kaosi i testimit të virusit nuk ndalet, pandemia mund të mos përfundojë kurrë", sipas përkthimit kinez të CNBC. Autoritetet shëndetësore të qytetit Lanzhou javën e kaluar fajësuan menaxhimin e dobët të…

15:22 - 2 Dhjetor

Ngjarje

Vrau 35-vjeçaren në muajin e 9 të shtatzënisë, vetëvritet autori

Ka vrarë veten Sokol Halili, personi që vrau 35-vjeçaren shtatzënë në oborrin e Maternitetit në Kosovë Mediat në Kosovë raportojnë…

14:33 - 2 Dhjetor

Arsim

Qëndresa Qytetare: Universiteteve u ikin 8 studentë çdo ditë, 3 mijë në vit

Gazeta Si - Qëndresa Qytetare bashkë me studentët kanë organizuar ditën e mërkurë një protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe…

11:13 - 30 Nëntor

Histori

'Do marr vaporin, do shkoj në Shqipëri'. Shkrimi i 110 viteve më parë për rrugëtimin e Ismail Qemalit

Nga Stéphane Lauzanne - Në Stamboll, gjatë dy javëve të para të luftës, ishte një njeri i cili thuajse nuk…

10:15 - 28 Nëntor