Motosport

Formula 1 zbardh kalendarin e Botërorit 2025, fillon në Australi më 16 mars

Gazeta Si – “Liberty Media” ka zyrtarizuar programin e vitit të ardhshëm, duke propozuar një modifikim të Çmimeve të Mëdha të Bahrejnit dhe Arabisë Saudite.

Pa shijuar ende startin e këtij Botërori, Formula 1 sheh drejt së ardhmes dhe zbardh kalendarin e sezonit të ri. “Liberty Media” ka publikuar kalendarin e sezonit 2025, që nuk sjell të reja të veçanta, përveç faktit që fillon në Australi, më 16 mars.

Kjo bën që të spostohen garat e Bahrejnit dhe Arabisë Saudite, që do të zhvillohen në gjysmën e dytë të prillit për të evituar periudhën e Ramazanit, që kishte detyruar organizatorët të garonin të shtunën.
Para transferimit në Europë do të ketë një kalim në SHBA, me garën e Majemit, për të vazhduar pastaj me garën e Imolas në Itali.

Pavarësisht modifikimeve, do të zhvillohet rregullisht edhe pauza verore në gusht, pas garës së Hungarisë dhe para asaj të Holandës.

Kalon pas garës së Italisë gara e Azerbajxhanit. Botërori mbyllet me Çmimin e Madh të Emirateve të Bashkuara Arabe.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë