Futboll

Europa League/ Truku i përdorur nga Getafe për të mposhtur Ajaxin

Sekreti i një ekipi të vogël qëndron në njohjen e aftësive dhe gjykimin e aftësive të një kundërshtari shumë herë më të fortë. Sigurisht, vlerat teknike shpesh bëjnë ndryshimin, por një ndeshje e mirëorganizuar nuk kthehet domosdoshmërisht në një fitore historike. Ajo e Getafe kundër Ajaxit në Europa League, në fund të fundit, mund të konsiderohet si e tillë. Spanjollët po ecin shumë mirë në La Liga dhe nuk ndalen së befasuari as në Evropë. Por për të mposhtur Ajaxin, gjysmë finalisten e Ligës së Kampionëve, duhet punë. Megjithatë ndodhi … falë një truku të vogël.

Truku, i vjetër, jo shumë i dëshiruar, i të humburit kohë. Në fund të fundit, qëllimi justifikon mjetin. Ajax është më i fortë dhe me topin midis këmbëve mund të shkaktojë dëme. Prandaj, është më mirë të minimizohen rastet kur holandezët kanë kontrollin. Nëse topi nuk është në lojë, asgjë nuk mund të ndodhë, as pozitive dhe as negative. Dhe për këtë arsye, sqarojnë të dhënat e Opta, ndeshja midis Getafe dhe Ajax, bëhet e dyta me kohë n më pak efektive në historinë e Europa League. Ndeshja u zhvillua në vetëm 42 minuta e 36 sekonda.

Spanjollët gjetën epërsinë në minutën e 38-të dhe që nga ajo kohë luajtën me kronometër. Ndonjëherë në mënyrë të ekzagjeruar, siç theksoi Babel duke kritikuar Nyomin, i cili simuloi dhe u shemb në tokë sikur të ishte qëlluar me armë. Por në fund truku funksionoi. Jo vetëm që Ajax praktikisht nuk pati asnjë rast, por në minutat e fundit, Getafe dyfishoi rezultatin, duke hipotekuar kualifikimin. Edhe Ten Hag, në një farë mënyre, vlerëson  krijimtarinë e kundërshtarëve: “Ne ramë në kurthin e tyre”. Cruijff dhe Hollanda e viteve shtatëdhjetë nuk do ta kishin vlerësuar. Por rezultati i ndeshjes … flet qartë.

Më Shumë