Futboll

Euro 2024/ Franca poshtëron Holandën, Lukaku hesht Suedinë para syve të Ibrës

Gazeta Si – Franca tregoi menjëherë ‘dhëmbët’ në ndeshjen e parë kualifikuese të Euro 2024. Nënkampionët e botës mundën 4-0 Holandën, duke ia bërë makth rikthimin në stolin e ‘Tulipanëve’ trajnerit Ronald Kuman.

Kilian Mbape e përuroi shiritin e kapitenit te ‘Gjelat’ me një doipietë. Golat e tjerë mbajnë firmën e Grizman dhe Upamekano. Franca e dominoi frikshëm Holandën, që u paraqit në këtë ndeshje me shumë ndryshime, me 3 debutues që nga minuta e parë.

Van Dijk me shokë e kishin shumë të vështirë të përballonin furinë e francezëve. Edhe në sulm Holanda bëri shumë pak, madje Depai humbi edhe mundësinë për golin e nderit, pasi shpërdoroi një penallti në sekondat e fundit të ndeshjes.

Lukaku feston nje nga tre golat ndaj Suedise. Gazeta Si, 24 mars 2023

Romelu Lukaku udhëhoqi Belgjikën në transfertën e Suedisë. Sulmuesi i Interit shënoi të tre golat e fitores për skuadrën e tij, duke heshtur stadiumin, por edhe ‘armikun’ e tij Zllatan Ibrahimoviç, që ishte në stol.

Ndeshjet e sotme eliminatore
Bullgari-Mali i Zi 0-1
Austri-Azerbajxhan 4-1
Çeki-Polani 3-1
Francë-Holandë 4-0
Gjibraltar-Greqi 0-3
Moldavi-Ishujt Faroe 1-1
Serbi-Lituani 2-0
Suedi-Belgjikë 3-0


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë