Dramë në Gjermani / Dortmundi bën ‘harakiri’, Bajern Mynih kampion në minutën e 89-të!

Gazeta Si - Dramë dhe epilog i pabesueshëm në Bundesligën gjermane: Bayern Munich është kampion i Gjermanisë për të 11 vit radhazi.

Bavarezët fitojnë 2-1 në Këln falë golave ​​të Coman ('8) dhe Musiala në '89 dhe përfitojnë nga "harakiri" i bujshëm i Dortmundit, të cilët barazojnë 2- 2 në shtëpi me Mainzin dhe përfundojnë të dytët me epërsi golash diferencë. Union Berlin i katërti dhe në Ligën e Kampionëve, Shalke ra nga kategoria.

Duhej të ishte ndeshja e festës, por ndoshta do të jetë sfida më e rëndë e historisë së Borussia Dortmund në historinë e Bundesligas.

“Grerëzat” duhej të fitonin një ndeshje të lehtë në letër ndaj Mainz në “Signal Iduna Park”, por pas 45 minutave të para humbën një penallti dhe pësuan dy gola e më pas nuk patën kohën e duhur për të rikuperuar duke barazuar 2-2.

Dy javë më parë, ishin bavarezët që lejuan ngjitjen e Dortmundit në vendin e parë, pasi u mundën në shtëpi 3-1 nga Leipzig, por Borussia bën “vetëvrasje”, duke regjistruar një nga humbjet më të rënda të historisë në Gjermani.

Ky është titulli i 11 radhazi, i 33-ti në histori për Bayern Munchen dhe i pari për Thomas Tuchel në drejtimin e skuadrës bavareze ku u ul disa muaj më parë.