Bota

Trump ankohet: Pse SHBA jep më shumë para se Evropa për Ukrainën kur na ndan një oqean?!

Evropa duhet të bëjë vetë më shumë për të mbështetur Ukrainën, paralajmëroi Donald Trump të enjten mbrëma, ndërsa Kongresi i SHBA-së është më afër miratimit të ndihmës së re ushtarake për Kievin.

Kandidati  i Partisë Republikane të SHBA-së, një skeptik i shquar i NATO-s që mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve të nëntorit, u ankua: “Pse Evropa nuk po jep më shumë para për të ndihmuar Ukrainën? Pse Shtetet e Bashkuara japin mbi 100 miliardë dollarë ... në Luftën e Ukrainës më shumë se Europa, dhe ne kemi një Oqean mes nesh që na ndan!”

Trump për vite me radhë ka akuzuar aleatët evropianë të NATO-s duke i mveshur  Amerikës detyrime për të siguruar mbrojtje kundër fuqive të huaja armiqësore.  Çështja është bërë veçanërisht e mprehtë për zyrtarët evropianë të sigurisë duke pasur parasysh ashpërsinë në rritje të liderit rus Vladimir Putin dhe retorikën revanshiste.

"Pse Evropa nuk mund të barazojë ose të krahasojë paratë e dhëna nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të ndihmuar një vend të dëshpëruar në nevojë?" pyeti Trump në platformën e tij “Truth Social”. “Siç janë dakord të gjithë, mbijetesa dhe forca e Ukrainës duhet të jetë shumë më e rëndësishme për Evropën sesa për ne...”

Vërejtjet e ish-presidentit vijnë pasi Kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson pritet të paraqesë një projekt-ligj për votim për rreth 60 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, e cila është grumbulluar prej muajsh nga anëtarët e linjës së ashpër të partisë së tij.

Ukraina po lufton për t'i rezistuar pushtimit në shkallë të plotë të Putinit, më shumë se dy vjet pasi filloi dhe po përballet me një moment të ri.

Forcat ukrainase kanë mungesë kritike të armëve dhe municioneve, ndërsa presidenti Volodymyr Zelenskyy i kërkon Perëndimit të rrisë mbështetjen e tij.

Johnson po përqafon 60.8 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën në një përpjekje për të parandaluar humbjet e thella në fushën e betejës, mes paralajmërimeve se ukrainasit po humbasin besimin në SHBA pas disa muajsh vonese.

Në një retorikë të njohur, Trump përfundoi: "Po të isha President, kjo luftë nuk do të kishte filluar kurrë".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë