Lajme

Ditmir Bushati vizitë në Francë, ja çfarë bisedoi me ministren për Çështjet e Evropës

Pavarësisht deklaratës së Presidentit francez, Macron se është kundër zgjerimit të BE në këto momente, politikanët shqiptarë vazhdojnë të këmbëngulin në marrjen e një vote pozitive nga Parisi për hapjen e negociatave të Shqipërisë më BE në fund të muajit qershor.

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ndodhet për një vizitë zyrtare në Paris ku është takuar me Ministren për Çështjet e Evropës, Nathalie Loiseau. Integrimi i Shqipërisë ka qenë në qendër të takimit mes dy ministrave.

Bushati theksoi se vendimi për hapjen e negociatave do të ishte një nxitje e mëtejshme për zbatimin e reformave të ndërmarra, përfshirë reformën në fushën e drejtësisë.

Kreu i diplomacisë shqiptare vlerësoi mbështetjen e Francës në procesin e integrimit evropian, asistencën e ofruar nga pala franceze në rritjen e kapaciteteve të administratës publike, si dhe përgëzoi vendimin e qeverisë franceze për nisjen e aktivitetit të Agjencisë Franceze të Zhvillimit në vendin tonë, si vendi i parë në rajonin e Ballkanit.

Ministrja Loiseau, u shpreh se Franca ndjek me vëmendje zhvillimet në Shqipëri dhe rajon si dhe vlerëson progresin e bërë nga qeveria shqiptare sa i përket 5 prioriteteve kyçe, duke evidentuar nevojen e vazhdimësisë dhe thellimit të zbatimit të reformave si dhe të bashkëpunimit në adresimin e sfidave të përbashkëta.

Gjatë vizitës së tij në Francë, Ministri Bushati, do të zhvillojë takime edhe me Kryetaren e Komisionit për Politikën e Jashtme në Asamblenë Parlamentare, Marielle de Sarnez, si dhe me zyrtarë të lartë pranë Presidentit Macron dhe Kryeministrit të Republikës franceze.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë