Njerez

Denise Coates, zonja që fiton një milion euro në ditë nga bastet e të tjerëve

Gazeta Si - Mesi, Ronaldo, Mbappè, Nejmar dhe Haland nuk fitojnë të gjithë aq sa një zonjë angleze 54-vjeçare, Denise Coates, shumë e lidhur me Stok Sitin, një ekip futbolli anglez që po kalon në mënyrë anonime në Premiership (Seria B).

Coates, me një shtëpi fshati midis Stoke-on-Trent dhe Mançesterit, një “Aston Martin DB9” në garazh, pesë fëmijë, përfshirë 4 të birësuar, fitoi 355 milionë euro në vitin 2021.

Për të pasur një ide: është një fitim rreth një milion në ditë, 40,500 euro në orë, 675 në minutë, 11 euro në sekondë.

Në kohën e leximit të këtij artikulli, ajo duhet të fitojë rreth 1500 euro. Megjithatë, britanikja ka pësuar një reduktim të mprehtë të "pagave" që vitin para-ardhës (2020), kishte qenë 542 milionë euro, përfshirë bonuset.

Kryesisht janë të ardhura nga puna (si drejtuese) dhe vetëm një pjesë e vogël janë të ardhura nga prona.

"Misioni" i Miss Coates

Çfarë bën zonja Coates dhe si arrin ta mbyllë muajin? Mund të thuhet se i ndihmon të tjerët të humbasin para, por do të ishte jo bujare të thuhej.

Le të themi se ajo i ndihmon klientët e saj të argëtohen, ndërsa ëndërrojnë të fitojnë. Pavarësisht nëse ëndrra realizohet apo jo, ajo ende fiton.

Më teknikisht: ajo drejton “Bet365”, një kompani e madhe bastesh në internet e themeluar me vëllain e saj 20 vjet më parë.

Fakti që ai është CEO dhe ka kontrollin e grupit, sigurisht që ndihmon në marrëdhëniet me drejtuesin e personelit dhe në përcaktimin e shpërblimit.

Rekordi prej 542 milionë

Shifra astronomike prej 542 milionësh, kishte shkaktuar një sensacion vitin e kaluar: Coates kishte fituar më shumë se CEO-t e 100 kompanive më të mëdha britanike të listuara së bashku dhe 3,126 herë më shumë se kryeministri.

Kështu shkuam për të parë se çfarë ndodhi një vit më pas, pra me bilancin e fundit të mbyllur dhe të miratuar që shënon një xhiro të qëndrueshme prej 3.3 miliardë eurosh dhe fitimet u trefishuan në 478 milionë.

Basti i dividentit

Ndodhi që pikërisht ulja e pagave të drejtuesve dhe mbi të gjitha ajo e numrit një, bëri që të ardhurat e grupit të kërcejnë.

Tani, megjithatë, fitimi mund të shpërndahet në formën e një dividenti. Mund të vini bast se Miss Coates po e mendon seriozisht: inflacioni galopon drejt 13% në fund të vitit (burimi: Banka e Anglisë) dhe në vitin 2022, fuqia blerëse e saj aktuale prej 675 euro në minutë do të ndikohej aq shumë, plus me 5 fëmijë dhe një makinë “Aston Martin” për t’u mbajtur.

Po Stok Siti?

Fakti mbetet se Stok Siti, në pronësi të familjes miliardere, pas një dekade pa objektiva të veçanta në Premier League, ka katër sezone që lundron i lodhur midis vendit të katërmbëdhjetë dhe të pesëmbëdhjetë në Premiershipin anglez.

Coates mund t’i jepte një shkundje (dhe t'i jepte vetes) disa suksese në treg. Në fund të fundit, vetëm paga e saj e fundit, vlen sa pagat totale të Juventusit, Interit dhe Milanit, padyshim të mbledhura së bashku.

Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë