Ekspozite

Del në ankand një skelet dinozauri 150 milionë i vjetër

Një skelet dinozauri 150 milionë i vjetër do të dalë në ankand në kryeqytetin e Francës, Paris.

Në deklaratën me shkrim nga Shtëpia e Ankandeve “Drouot” thuhet se më 20 tetor do të shitet në ankand skeleti i dinozaurit “camptosaurus”.

Është thënë se dinozauri i quajtur “Barry” ka jetuar 150 milionë vjet më parë. Thuhet se çmimi i skeletit mund të shkojë deri në 1.2 milion euro.

90 për qind e kafkës së skeletit të dinozaurit, e zbuluar në shtetin amerikan të Wyoming në vitet 2000, së bashku me dhëmbët e tij, janë ruajtur shumë mirë deri më sot.

Paleontologu Barry James, i cili i dha emrin e tij dinozaurit 2 metra të gjatë, njihet si personi i parë që restauroi skeletin.

Më parë, në shtëpinë e ankandeve “Drouot”, në vitin 2022, skeleti i një dinozauri 150 milionë i vjetër të quajtur Zephyr u shit për rreth 673 mijë euro dhe në vitin 2021 u shit një dinozaur 66 milionë i vjetër i quajtur Big John për rreth 6.6 milionë euro.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë