Shendet

Covid-19, Pfizer dhe AstraZeneca shtojnë dozat për BE

BioNtech-Pfizer ka premtuar të japë deri në 75 milion më shumë doza vaksinash koronavirus në Bashkimin Europian në tremujorin e dytë të 2021, tha kreu i kompanisë Sierk Poetting të hënën. Deri më tani, shpërndarja e vaksinave të BE-së është penguar nga mungesat e prodhimit. Dy nga furnizuesit e vaksinave të BE, BioNTech-Pfizer dhe AstraZeneca, kanë pasur probleme si pasojë e kërkesës së lartë.

Kjo ka bërë që nivelet e vaksinimit në vendet e BE-së të jenë prapa vendeve të tjera në botë, përfshirë Izraelin, Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë. Firma gjermane BioNTech dhe kompania amerikane Pfizer do të rrisin prodhimin me një strukturë të re që do të hapet në qytetin qendror gjerman të Marburg në shkurt. Ai do të ketë kapacitetin për të prodhuar 750 milion doza vaksinash çdo vit.

Në total, BioNTech-Pfizer ka në plan të prodhojë rreth 2 miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19 deri në fund të vitit 2021 për BE. Kjo është rritur në 1.3 miliardë.

Gjithashtu, Bashkimi Europian ka deklaruar se firma britanike-suedeze e ilaçeve AstraZeneca tani do të ofrojë një shtesë prej nëntë milion dozash të vaksinës Covid-19 deri në mars, pas kritikave që mori pasi  deklaroi se nuk dot përmbushte dot kërkesat nga BE.

 Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha se kompania ishte një "hap përpara". Por 40 milion doza që priten tani janë ende vetëm rreth gjysma e asaj që pritej, mes problemeve të vazhdueshme të furnizimit.

Von der Leyen tha se kjo përfaqësonte një rritje prej 30% të dozave që ishin deklaruar më parë.  BE nënshkroi një marrëveshje në gusht për 300 milion doza AstraZeneca, me një mundësi për 100 milion më shumë.

Shpresohej se 80 milion do të dorëzoheshin në tremujorin e parë të 2021, megjithëse burime të tjera e kishin vendosur shifrën në 100 milion, por AstraZeneca tha se kishte probleme të prodhimit në impiantet e saj Hollandeze dhe Belge. Media raportoi se kjo do të nënkuptojë një shkurtim 60% të furnizimit deri në fund të Marsit.

BE, gjithashtu të Premten, njoftoi  për mekanizmin e transparencës, i cili u jep vendeve në bllok kompetencat të mohojnë autorizimin për eksportet e vaksinave, nëse kompania që i bën ato nuk ka respektuar kontratat ekzistuese me BE. Përpjekja e BE për të aplikuar masa në kufirin irlandez u dënua gjerësisht dhe krerët e organeve të industrisë në mbarë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropën paralajmëruan se ishin kundër ndalimit të eksportit.

Përveç njoftimit të saj për dozat, zonja Von Der Leyen tha se ajo kishte pasur një video-konferencë me prodhuesit e vaksinave.

"Ne jemi duke diskutuar se si të adresojmë variantet e Covid-19 dhe të rrisim prodhimin, të jemi më të përgatitur për pandemitë e ardhshme,” shpjegoi ajo.

Nuk kishte asnjë referencë për bisedën më parë gjatë javës së veprimit ligjor dhe marrjes  së furnizimeve.

Von Der Leyen Por  se BE ishte e përqendruar në "objektivin e saj të vaksinimit 70% të të rriturve deri në fund të verës".

"Kundërshtari ynë është virusi dhe industria farmaceutike është pjesë e zgjidhjes," tha zonja Von Der Leyen.

Burimi:BBC/Përktheu: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë