Jete & Stil

Çfarë na ndihmon të flemë më mirë

Yoga

Studimet në Institutin e Kërkimeve të Grupit në Seattle treguan se duke bërë yoga për 12 javë mund të luftoni pagjumësinë. 249 njerëz morën pjesë në studim duke bërë yoga dhe gjimnastikë. Si rezultat, cilësia e gjumit të tyre u rrit dhe nivelet e tyre të depresionit dhe stresit u zvogëluan.

Gratë që kalojnë nëpër menopauzë duhet të bëjnë yoga, pasi kjo do t'i ndihmojë ata të shpëtojnë nga pagjumësia.

Bimët

Një çrregullim i gjumit mund të ndikojë seriozisht në jetën e një personi dhe lidhet me një sërë sëmundjesh përfshirë obezitetin, depresionin, ankthin dhe proceset inflamatore. Në punën e tij Terapitë Alternative dhe Plotësuese, Robert Rountree përshkroi disa bimë që mund të përdoren për të përmirësuar cilësinë e gjumit. Herbs të tilla janë valerian, hops, kamomil, dhe ëort.

Një qasje e tillë e trajtimit është e mirë sepse është e natyrshme, e sigurt dhe efektive. Me qëllim të shmangies së pagjumësisë, rekomandohet gjithashtu të largoheni nga ushqimet me shumë erëza.

Lëngu i qershive

Hulumtuesit nga Universiteti Shtetëror i Luiziana zbuluan se pirja e lëngut të qershisë dy herë në ditë për 2 javë ndihmoi në rritjen e kohës së gjumit me gati 90 minuta midis të rriturve të moshuar me pagjumësi. Qershi është një burim natyror i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit të zgjimit të gjumit.

Nëse pini lëng qershie në mëngjes dhe në mbrëmje, do të vini re se problemet me pagjumësinë do të largohen. Përkundrazi, pije të pijshëm që përmbajnë kafeinë nuk rekomandohet.

Terapi e dritës

Sipas Grace Dean nga Universiteti në Buffalo, drita luan një rol të madh në mbajtjen e ritmeve të qarkullimit të përditshëm. Një sasi e madhe e dritës ose mungesa e saj do të ndikojë në ciklin tuaj të gjumit.

Nuk është një gjë e re për të trajtuar çrregullime gjumi me dritë, por ky studim teston një metodë unike. Gota me llampa të ndërtuara janë alternativa të lëvizshme për kube të mëdha të lehta që janë përdorur në të kaluarën.

Meditimi

David Black me kolegët e tij në Universitetin e Kalifornisë Jugore zhvilloi një provë të vogël klinike në Los Anxheles në vitin 2012 dhe analiza e tyre përfshinte 49 individë (mesatarja 66 vjeçare). Rezultatet treguan se meditimi i ndërgjegjes luan një rol në zgjidhjen e problemeve të lidhura me pagjumësinë.

Pacientët medituar treguan një përmirësim në cilësinë e gjumit. Depresioni i tyre u zhduk, ashtu si dhe ankthi, stresi dhe lodhja.

Syzet me ngjyrë të verdhë

Duke ditur se individët me pagjumësi gjithashtu nuk kanë gjasa të ndryshojnë mënyrat e tyre, hulumtuesit nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Kolumbias testuan një metodë për të zvogëluar efektet e pafavorshme të ekspozimit të dritës së ambientit në mbrëmje, duke lejuar ende përdorimin e pajisjeve të dritës blu.

Përdorimi i syzeve me ngjyrë qelibar që bllokon dritën blu zvogëlon efektet. Përveç heqjes së pagjumësisë, presioni arterial i pacientëve u zvogëlua.

Pozicioni i duhur

Gjithkush ka pozicionet e tyre të preferuara të gjumit, por siç del, disa pozicione janë më të mira se të tjerët. sipas Dr. John Douillard, duke fjetur në anën tuaj të majtë është e dobishme për shëndetin tuaj.

Një pozicion i tillë lehtëson kullimin limfatik nga truri juaj, inkurajon tretjen e duhur dhe mbështet funksionimin e shëndetshëm të shpretkës. Pra, provoni të flini në anën tuaj të majtë dhe shikoni se si ndiheni.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë