Motosport

Carlos Sainz fiton Çmimin e Madh të Britanisë (foto, video)

Carlos Sainz qëndroi në shkallën më të lartë të podiumit për herë të parë në Formula 1 pasi fitoi Çmimin e Madh të Britanisë – por gara u la në hije nga një përplasje e madhe që pa Alfa Romeon e Zhou Guanyu të rrokulliset me kokë poshtë.

Për fat të mirë, piloti kinez nuk pësoi lëndime të mëdha dhe veprimi ishte i jashtëzakonshëm kur rifilloi gara. Ajo kulmoi me një garë të plotfuqishëm për vendin e dytë pas liderit, pasi Lewis Hamilton, Charles Leclerc dhe Sergio Perez dhanë gjithçka që kishin për të marrë rezultatin më të mirë.

Në Silverstone po luteshin që Hamilton të dilte në krye, por ishte lojtari i Red Bull, Perez ai që u tërhoq – duke kompensuar problemet mekanike që pësoi Max Verstappen. Por, kishte ende një podium për britanikun, pasi ai luftoi kundër Ferrarit për të shkaktuar një zhurmë të madhe nga tifozët vendas ndërsa ai kaloi vijën.

Përpjekja e parë për të drejtuar garën u ndal pas vetëm 21 sekondash kur ndodhi përplasja e madhe. Pierre Gasly kontaktoi me Mercedesin e George Russell, i cili goditi Zhoun, duke e dërguar atë në një rrokullisje të tmerrshme dhe duke shkaktuar dëme edhe në makinën e Yuki Tsunodas.

Në një incident të veçantë në të njëjtën kohë, Sebastian Vettel goditi Alexander Albon, dhe Williams gjithashtu shkaktoi dëme në Alpine të Esteban Ocon. Për fat të mirë, Zhou ishte i vetëdijshëm kur u largua me barelë dhe ishte një nga tre shoferët që nuk e rifilluan garën, së bashku me Russell dhe Albon.

Kur gara rifilloi, disa mbrojtje agresive nga Sainz e ndihmuan atë të shmangte Verstappen dhe të ruante epërsinë që në fillim. Pas tyre kishte kontakte mes Leclerc dhe Perez, me krahun e përparmë të meksikanit duke u dëmtuar si rezultat.

Ishte xhiroja e 10-të e garës kur Verstappen mori epërsinë nga Sainz, pasi piloti i Ferrarit doli nga pista. Gomat e tij të pasme humbën kontrollin duke kaluar nëpër Maggots dhe Becketts dhe megjithëse ai e mbajti makinën e tij duke treguar në drejtimin e duhur, ai u detyrua të dilte nga pista për disa sekonda.

Ai zgjati garimin për më pak se dy xhiro, pasi Verstappen kaloi mbi disa mbeturina dhe pësoi një shqyrje gomash. Ai u parakalua përsëri nga Sainz dhe u fut në gropa për një ndërrim të shpejtë të gomës – duke i lënë dy Ferrarit të udhëheqin garën. Por, holandezi nuk ishte ende i lumtur dhe Red Bull konfirmoi përmes radios së ekipit se ai kishte pësuar dëmtim të makinës që ishte “jo kritik”.

Mirëpo, kjo e bëri atë të pakonkurrueshëm, pasi ai ra në vendin e gjashtë dhe vazhdoi të humbasë kohë me lojtarë si Fernando Alonso dhe Lando Norris përpara tij. Në vend të kësaj, ishte Hamilton ai që po i prezantonte sfidën Ferrarit, pasi ai e mbyllte hendekun me çdo xhiro, ndërkohë që kishte mbështetje të madhe nga turma e Silverstone.

Ferrari, qartësisht i shqetësuar për një betejë që i kushtonte kohë kundër Hamiltonit, urdhëroi Sainz të lejonte që Leclerc të kalonte. Ata u kthyen përpara pasi vozitësi i Mercedes ndaloi, por një makinë sigurie pas një problemi mekanik të Ocon bëri që të gjithë të ndalonin së bashku.

Sainz parakaloi pas rifillimit dhe galopoi në avantazh, por i gjithë aksioni ishte pas tij. Leclerc, Perez dhe Hamilton ishin të gjithë duke garuar për vendin e dytë, me pozicionet që ndryshonin me çdo cep në një fund të jashtëzakonshëm të garës. Në fund, Perez u tërhoq ndërsa Hamilton siguroi të tretin. /Telegraf


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë