Politike

Cakaj me përfaqësuesin e lartë të BE: Ti hiqen vizat Kosovës

Pas marrjes së kryesisë së OSBE-së ditën e sotme, ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka takuar edhe përfaqësuesin e lartë të BE-së, Josep Borell.

Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, Cakaj ka bërë me dije se gjatë takimit me përfaqësuesin e lartë për politikën e Jashtme të BE-së, Josep Borell, diskutuan për rëndësinë e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Ndër të tjera Cakaj theksoi se me Borell u diskutua edhe rëndësia e vazhdimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor si dhe domosdoshmërinë e hapjes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë.

“Në takim diskutuam për rëndësinë e vazhdimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe domosdoshmërinë e çeljes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë sa më parë! Po ashtu, biseduam hollësisht mbi prioritetet e Kryesisë Shqiptare të OSBE-së dhe veprimet e përbashkëta në shërbim të stabilitetit dhe sigurisë në Europë!”, deklaron Cakaj.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë