Futboll

Braçe vijon luftën me FSHF: Është stadium kombëtar, nuk mund ta shisni emrin

Zv.Kryeministri Erion Braçe ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e stadiumit të ri kombëtar që është duke shkuar drejt përfundimit në Tiranë. Impianti i ri modern që nga kryeministri Rama u pagëzua si “Arena Kombëtare” pritet të ketë një emër komercial. FSHF hapi garën për kompanitë e interesuara para mëse një muaj dhe ende nuk ka bërë zyrtare listën e kompanive që kanë paraqitur interes për t’i vendosur emrin e tyre këtij stadiumi.

Braçe dje lëshoi disa akuza për atë që po ndodh, duke e cilësuar këtë veprim të FSHF si një pazar në kurriz stadiumit kombëtar. Pas përgjigjes së djeshme nga FSHF, që theksonte se dhënia e emrit të stadiumit një kompanie private është një praktike që po ndiqet në të gjithë botën, reagimi Braçes ka qenë edhe më i ashpër.

Numri 2 i qeverisë shqiptarë në postimin e tij në rrjetet sociale shkruan se zyrtarët e FSHF duhet të bëjnë dallimin mes një stadiumi kombëtar dhe një stadiumi lokal të një ekipi. Sipas Braçes në asnjë vend të zhvilluar të botës nuk ka ndodhur që emri i stadiumit kombëtar të jetë komercial.

“E para, stadiumi Qemal Stafa e ka emrin; Nuk ka asnjë akt ti këtë hequr këtë emër! E dyta, stadiumi Qemal Stafa është KOMBËTAR, në kryeqytet, nuk është stadium në Brighton!”- shkruan Braçe ndër të tjera.

Më tej në reagimin e tij, ku nuk mungojnë tonet ironike, Erion Braçe thotë se FSHF fillimisht duhet të nxjerrë në shitje garat kombëtare që zhvillon, duke filluar nga Kupa dhe më pas kampionati Superliga. “E bëni dot? Nuk besoj; ua thonë kompanitë e marketingut: Nuk shesin dot as edhe një ndeshje tuajën, finale, jo me garën! Edhe Kosova e shet garën, ju jo! Bëjeni garë, bëjeni të drejtë,  të ndershme, cilësore dhe shiteni! Aty keni të drejta ju!”

Reagimi i plotë i Erion Braçes

View this post on Instagram

Perseri pergjigje tregetaresh per QEMAL STAFEN! Si ka mundesi qe ne FSHF, askush-edhe ky me i dituri drejtor, nuk ndan dot ate qe eshte “kombetare” nga ajo qe eshte “lokale”, nuk ndan dot ate qe eshte “publike” nga ajo qe eshte “private”? As qe dua pergjigje nga te tille, por patjeter qe kam pergjigje per “argumentat” e drejtorit; E para, stadiumi Qemal Stafa e ka emrin; Nuk ka asnje akt ti kete hequr kete emer! E dyta, stadiumi Qemal Stafa eshte KOMBETAR, ne kryeqytet, nuk eshte stadium ne Brighton!!!!!! Per kete arsye ju solla si shembull stadiume te tille historike ne Londer, Berlin, Paris, Rome, Madrid; Ne asnje prej tyre emri nuk eshte tregetuar! Ju nuk flisni per to e per kete fakt! Se ja ben muuuu qe nuk shitet as tek bankat, as tek nafta, as tek telefonia, as tek sigurimet ajo qe eshte kombetare historike! Wembley u ribe nga e para, por emri nuk u tregetua! Sa per argumentin tregetar se shet emri egzistues me shume se emri i nje kompanie, me vlen te te kujtoj se cdo gje e bukur, e madhe dhe historike ne futbollin tone, lidhet me “Qemal Stafen”! Nuk ja hiqni dot njeriu nga mendje kete! E treta, stadiumi Qemal Stafa, do te jete nje aset i nje institucioni publik, asfare privat, sic FSHF. Te pakten, juridikisht eshte keshtu, packa se si administrohet eshte e tille, publike. Venia ne te njejtin kandar te asetit te nje institucioni publik me asetin e nje klubi privat futbolli, kudo ne dynja, eshte qesharake deri ne dhimbje! Juventus zotni eshte nje klub privat futbolli, sovran per te vendosur nga pikpamja tregtare per stemen ( ju nuk ndryshoni dot stemen e Shqiperise), per fanellen, sponsorin ne te (ju nuk mund te vendosni sponsor ne fanellen e kombetares), asetin, stadiumin, emrin e tij (ju nuk mund te tregtoni ate qe eshte, Qemal Stafen dhe ate qe eshte kombetare). Se katerti, drejtor e te gjithe sa jeni; Shisni garen tuaj! E beni dot? Nuk besoj; ua thone kompanite e marketingut: Nuk shesin dot as edhe nje ndeshje tuajen, finale, jo me garen! Edhe Kosova e shet garen, ju jo! Bejeni gare, bejeni te drejte, te ndershme, cilesore dhe shiteni! Aty keni te drejta ju! Emri i kompanise ne stadium, shet produktin e saj, jo futbollin tuaj!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

 

Më Shumë