Kuriozitete

Bletët e zemëruara prodhojnë helm më të mirë se të qetat – Pse kjo mund të ndihmojë në luftën kundër Parkinsonit dhe artrozës

Pickimi nga bleta mund të mos duket diçka e mirë por hulumtimet e reja kanë zbuluar se bletët e zemëruara prodhojnë helm më të mirë.

Studiuesit në Universitetin Curtin studiuan bletët në vende të shumta në të gjithë Australinë dhe identifikuan 99 proteina të helmit të bletës.

“Ky helm mund të ndihmojë në luftën kundër Parkinsonit dhe artrozës”, thotë ekipi.

Të ashtuquajturat 'bletët e zemëruara', ato që konsiderohen më aktive, reaguan më mirë ndaj pajisjeve stimuluese elektrike të studiuesve, të krijuara me një pjatë qelqi dhe një sistem impuls elektrik që prodhoi një 'goditje minimale' për bletët.

"Ne zbuluam se" bletët e zemëruara "që reaguan intensivisht ndaj pajisjeve tona stimuluese prodhuan një helm më të pasur, më të dendur me proteina", tha në një deklaratë autorja kryesore e studimit, Daniela Scaccabarozzi, nga Shkolla e Shkencave Molekulare të Curtin.

Karakteristikat shëruese të helmit të bletës janë të njohura për një kohë të gjatë. Disa e kanë përdorur atë për dëmtime kronike, për shkak të enzimave dhe peptideve të tij që mund të trajtojnë inflamacionin dhe sëmundjet e sistemit nervor qendror, të tilla si Parkinson, Alzheimer dhe të tjerë.

“Rreth 60,000 amerikanë diagnostikohen me Parkinson çdo vit, me më shumë se 10 milionë në të gjithë botën që vuajnë nga kjo sëmundje”, sipas Fondacionit të Parkinsonit.

Osteoartriti prek mbi 32.5 milionë të rritur në Amerikë sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se temperaturat më të ngrohta rezultuan në prodhim më të ulët të helmit.

"Kjo përmbushi pritshmërinë tonë që faktorët sezonalë shkaktojnë një ndryshim në profilin e proteinave të helmit të bletës”.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se vendndodhja gjeografike ndikoi në përbërjen e helmit të bletës.

Në njërën nga vendet, në Byford, Australi, kishte një ndryshim të rëndësishëm në helmin e bletës në krahasim me dy vendet më të ftohta, Chittering dhe Harvey.

Çmimi i helmit të bletës mund të ndryshojë shumë, duke filluar nga 30 dollarë për gram deri në 300 dollarë për gram.

Ekspertët thonë se kërkimet e mëtejshme janë të nevojshme për të ndihmuar bletërritësit të përmbushin kërkesën për helm të bletës, e cila përdoret edhe për kremrat e fytyrës, terapitë, trajtimin e artritit dhe ekzemës.

*Hulumtimi u botua në revistën shkencore PLOS One.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë