Treg

Bitcoin kalon vlerën e 60 mijë dollarëve

Bitcoin kaloi kufirin e 60 mijë dollarëve këtë të mërkurë, për herë të parë që nga nëntori i 2021-shit. Në bursë, kriptomonedha u rrit me 6%, në vlerë e 60.7 mijë dollarëve. Vlera më e lartë e BTC ishte 68.9 mijë dollarë, 3 vite më herët.

Tregu duket i motivuar për zhvillimet e fundit të kriptomonedhës, e cila në një javë u rrit me 18% dhe në dy muaj 40%.

Antoni Trenchev, bashkëthemelues i platformës Nexo, tha se Bitcoin i duhet më shumë punë për të arritur 69 mijëshen, por edhe kalimi i 60 mijë dollarëve është domethënës.

Investitorët presin një rekord të ri këtë vit, pas miratimit të BTC si fond i tregtueshëm, ETF, në bursë, duke i dhënë të gjithëve më shumë akses dhe besim tek monedha digjitale. /CNBC


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë