Lajme

Bien aksionet e bankave europiane pas zbulimit të 2 trilionë dollarëve para të pista

Aksionet e bankave europiane e kanë çelur javën me rënie pasi mijëra skedarë të zbuluar gjatë fundjavës, treguan se si një numër i institucioneve kryesore ishin angazhuar për vite me radhë të menaxhonin një shumë prej 2 trilionë dollarë para të pista.

Dokumentet janë pjesë e një koleksioni skedarësh që i përkasin Financial Crimes Enforcement Network, një agjenci që operon nën Departamentin e Thesarit për të zbuluar dhe parandaluar krimet financiare, dhe u botuan së pari nga BuzzFeed News dhe Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativ.

Kapitali europian tashmë ishte nën presion të hënën nga një rikthim i rasteve në rritje të infektimeve me Covid-19 në të gjithë rajonin, duke nxitur Stoxx 600 në rënie me 4%, por bankat ishin performuesit më të dobët, duke shkaktuar një rënie më shumë se 4% të indeksit Stoxx 600 të bankave.

ICIJ analizoi dokumentet e zbuluara gjatë 16 muajve të fundit me më shumë se 400 gazetarë në 88 vende që morën pjesë.

Dokumentet, të njohura si skedarët FinCen, treguan pesë banka: JPMorgan, Standard Chartered, Deutsche Bank, Barclays dhe BNY Mellon, të cilat menaxhuan fondet e paligjshme mes 1997 dhe 2017.

JPMorgan, HSBC dhe Deutsche Bank lehtësuan lëvizjen e parave kriminale edhe pasi u kapën, njoftoi agjencia.

Deutsche Bank duket se ka menaxhuar më shumë se gjysmën e shumës, mes 1999 dhe 2017.

1.3 trilion dollarë patën kaluar përmes huadhënësit gjerman, raportoi media gjerman Deutsche Welle.

Aksionet e Deutsche Bank u mbyllën me 9% më pak, ndërsa aksionet e listuara në Londër në aksionet e HSBC ranë 5%, pas një rënie të aksioneve të listuara në Hong Kong  5% në nivelin më të ulët që nga 1995.

Standard Chartered ishte poshtë  6% dhe aksionet e saj në Hong Kong gjithashtu ranë me më shumë se 6%.

Barclays humbi më shumë se 5%, ndërsa aksionet në Societe Generale të Francës humbën pothuajse 8%./Burimi: businessinsider/ Në shqip: Gazeta “Si”/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë