Bota

Biden njofton planet për ndihma në Gaza: Shpresojmë për një armëpushim deri në fillim të Ramazanit

Nga Gazeta 'Si' - Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë ndihma humanitare dhe furnizime në Gaza. Biden tha se lëshimi ajror i SHBA do të ndodhte në ditët në vijim, por nuk dha detaje. Vende të tjera, përfshirë Jordaninë dhe Francën, kanë kryer tashmë ndihma ajrore në Gaza.

“Ne duhet të bëjmë më shumë dhe Shtetet e Bashkuara do të bëjnë më shumë,” u tha Biden gazetarëve, duke shtuar se “ndihma që shkon në Gaza nuk është aspak e mjaftueshme”.

Biden u tha gazetarëve se SHBA po shikonte gjithashtu mundësinë e një korridori detar për të dërguar sasi të mëdha ndihme në Gaza dhe gjithashtu shprehu shpresat për një pauzë të përkohshme të luftimeve deri në Ramazan.

Avionët mund të fillojnë që në fundjavë, thanë zyrtarët. Të paktën 576.000 njerëz në Rripin e Gazës, një e katërta e popullsisë së enklavës, janë një hap larg urisë, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Autoritetet shëndetësore të Gazës thanë se forcat izraelite kishin vrarë më shumë se 100 njerëz duke u përpjekur të arrinin një kolonë ndihmash pranë qytetit të Gazës. Palestinezët përballen me një situatë gjithnjë e më të dëshpëruar gati 5 muaj pas luftës që filloi me një sulm të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë