Bota

Berlini fajëson për rrjedhjen e informacionit hyrjen e oficerit përmes linjës së pasigurtë të hotelit në Singapor

Audioja e oficerëve ushtarakë gjermanë që diskutonin informacione tepër sekrete u përgjua nga Rusia vetëm sepse njëri prej tyre hyri përmes një linje të pasigurt nga një dhomë hoteli në Singapor, tha të martën Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius.

Duke iu referuar rrjedhjes në Berlin pas një hetimi nga Shërbimi Ushtarak i Kundërzbulimit të Gjermanisë, Pistorius këmbënguli se incidenti ka ndodhur vetwm një herë.

"Sistemet tona të komunikimit nuk u komprometuan," tha ai.

Të premten, media shtetërore ruse Russia Today publikoi detajet e një telefonate 38-minutëshe midis oficerëve të lartë gjermanë – përfshirë shefin e forcave ajrore – në të cilën ata diskutuan dërgimin hipotetik të raketave Taurus në Ukrainë.

Kancelari Olaf Scholz është kundër dërgimit të raketave dhe çështja ka copëtuar koalicionin e tij qeverisës.

Një nga pjesëmarrësit – i raportuar si gjeneral brigade Frank Gräfe – mori thirrjen në WebEx nga një dhomë hoteli në Singapor, ku po vizitonte një shfaqje ajrore.

WebEx, një program komunikimi nga Cisco Systems me bazë në SHBA, ofron enkriptim fillimi në fund dhe lejon komunikime të sigurta. Sidoqoftë, nëse një pjesëmarrës telefonon përmes një telefoni fiks në vend që të përdorë aplikacionin - siç duket në rastin e oficerit në Singapor - atëherë enkriptimi nuk është i garantuar.

Gjatë fundjavës, qeveria konfirmoi vërtetësinë e regjistrimit. Pistorius të dielën e quajti atë një "sulm hibrid dezinformues" nga Rusia, megjithëse regjistrimi i publikuar nga Moska nuk ishte i falsifikuar.

Mes pyetjeve mbi protokollet e sigurisë së ushtrisë gjermane, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha këtë javë se rrjedhja e informacionit ishte një “përpjekje e rusëve për të mbjellë mosmarrëveshje dhe për të treguar përçarje”.

Të premten, media shtetërore ruse Russia Today publikoi detajet e një telefonate 38-minutëshe midis oficerëve të lartë gjermanë – përfshirë shefin e forcave ajrore – në të cilën ata diskutuan dërgimin hipotetik të raketave të lundrimit Taurus në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar reagoi gjithashtu me shqetësim ndaj rrjedhjes së bisedës, ku oficerët diskutuan se si britanikët dhe francezët po dërgonin raketa në Ukrainë, me Gräfe që me sa duket tha: "Nëse pyetemi për metodat e dorëzimit. Unë e di se si e bëjnë britanikët këtë. Ato transportojini gjithmonë me automjete të blinduara Ridgeback. Ata kanë disa njerëz në terren"

Kjo vjen pasi Scholz konfirmoi publikisht se trupat britanike janë në terren në Ukrainë duke ndihmuar forcat ukrainase të përdorin raketat e lundrimit Storm Shadow.

Të martën, Pistorius tha se kishte folur me aleatët për t'i siguruar ata se “besimi i aleatëve në Gjermani mbetet i pathyer,”

Ndërkohë Kremlini po feston.

Zëdhënësi kryesor i qeverisë ruse Dmitry Peskov bëri thirrje për një hetim të plotë të regjistrimit dhe tha se ambasadori gjerman në Rusi ishte thirrur për këtë cështje.

"Ne ende duhet të zbulojmë nëse Bundeswehr-i po e bën këtë me iniciativën e tij. Nëse po, pyetja është se në çfarë mase Bundeswehr-i është i kontrollueshëm dhe në çfarë mase zoti Scholz i kontrollon të gjitha dhe nëse është pjesë e politikws sw qeverisë gjermane”, tha Peskov, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve ruse TASS.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë