Ne rrjet

Një izolim i dytë? BE po përballet me rritjen më të madhe të rasteve të reja me koronavirus

Ndërkohë që mundohet të shmangin një karantinë të dytë, të gjitha vendet e Bashkimit Europian po përballen me një rritje të frikshme të rasteve të reja.

Rastet ditore me koronavirus në Holandë kanë arritur pothuajse në gjysmën e nivelit të tyre në kulmin e pandemisë, ndërsa kryeministri i Francës ka thënë se është thelbësore për vendin e tij që të shmangë hyrjen në karantinë mes rritjes së rasteve.

Jaap van Dissel, epidemiologu kryesor i Holandës tha të martën se 4,036 raste të reja Covid-19 ishin raportuar në javën e kaluar, një rritje prej 55% në krahasim me shtatë ditët e mëparshme. Shifra e përkthyer në një mesatare ditore më shumë se 500 raste të reja, krahasuar me afro 1200 në kulmin e pandemisë.

Instituti Holandez i Shëndetit Publik, RIVM, tha që proporcioni i testeve pozitive ishte rritur nga 2.3% në 3.6% për të njëjtën periudhë, por shtoi se numri i pacientëve të shtruar, kishte rënë pak, ndoshta për shkak se të rinjtë, të cilët zakonisht kanë simptoma më të buta, përbëjnë shumicën e rasteve të reja.

Holanda ka regjistruar gjithsej afro 60,000 raste dhe pak më shumë se 6,000 vdekje, me numrin e viktimave që ka arritur në mbi 10 në ditë javët e fundit, krahasuar me më shumë se 150 në fillim të prillit.

Në Francë, e cila ka raportuar mesatarisht rreth 1.600 raste të reja në ditë javën e kaluar, krahasuar me afro 4,300 raste në prill, presidenti, Emmanuel Macron, mbajti një takim kabineti për të diskutuar një rritje të shpejtë të numrave të çështjeve.

Kryeministri francez, Jean Castex ndaloi mbledhjen e më shumë se 5000 njerëzve. “Për dy javët e fundit, situata epidemiologjike është përkeqësuar,” tha ai. “Numri i të shtruarve  në spital dhe atyre në njësitë e kujdesit intensiv ka ardhur duke u rritur. Kryeministri tha se ishte “e domosdoshme të shmangin një bllokim të ri. “Ne duhet të jemi të kthjellët dhe të kapim veten përsëri,” tha ai gjatë një vizite në një spital në Montpellier.

Macron ndërkohë tha se masat ekzistuese duhen respektuar. Virusi nuk po bën pushime”, tha ai, duke shtuar se “vigjilenca dhe respektimi i masave distancuese mbeten të domosdoshme.”

Franca deri më tani ka regjistruar rreth 200,000 raste Covid-19 dhe 30,000 viktima.

Irlanda tha ndërkohë se do të rrisë testimin në fabrika dhe qendrat e azilkërkuesve pasi numri i rasteve të reja për 100,000 njerëz u rrit nga rreth 5 në 16.9, duke kapërcyer shkallën në Mbretërinë e Bashkuar prej 16.5.

Nga ana tjetër, në Belgjikë rastet e reja po rriten me një ritëm më të ngadaltë se muajin e kaluar.

Në kulmin e pandemisë në mars dhe prill kishte midis 1.000 dhe 1.700 raste të reja në ditë, dhe 300-400 humbje jete. Belgjika ka regjistruar 75,000 raste dhe afro 10,000 viktima që nga fillimi i epidemisë.

Rastet kanë filluar të bien në Antuerp, një nga vatrat e virusit, por vazhdon të rritet në Bruksel. Epidemiologu Marc Van Ranst thotë se Holanda gjendet përballë një javë të rëndësishme.

“Nëse rregullat e tanishme më të rrepta nuk funksionojnë, ne do të shkojmë përsëri në bllokim” tha ai. “Ne e dimë që karantina funksionoi, edhe pse na dëmtoi”, tha ai.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë