Ne rrjet

Bashkë me Thaçin e Veselin, Haga akuzon për krime lufte edhe Jakup Krasniqin

Dy muaj pas bërjes publike të aktakuzës për krime lufte ndaj Presidetit Hashim Thaçi dhe kreut t PDK, Kadri veseli, Prokuroria e Hagës ka bërë vetë publike akuzën edhe ndaj ish-kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, që ka qenë një nga udhëheqësit të Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës.

Akuza pretendon se Thaçi dhe Veseli dyshohen se janë përgjegjës për vrasjen e 100 personave. Prokuroria e Hagës nuk ka zbuluar emra të tjerë, por mediat në Kosovë shkruajnë se nën hëtim janë edhe disa figura të tjera politike.

Sipas tyre, edhe Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe ish-deputeti i PDK’së, Azem Syla janë të akuzuar nga Specialja.

Në përmbledhjen e propozim-akuzës të publikuar nga portali “Arbresh.info” thuhet se ka Haga ka prova të rëndësishme për të gjithë të akuzuarit.

“Ka prova të rëndësishme për vendosjen e përgjegjësisë në një nivel të lartë për krimet e ndodhura në vendet kryesore të identifikuara të paraburgimit në 1998/1999”, thuhet në dokument.

Dokumenti përmend fshatrat Jabllanicë, Likoc, Llapushnik, Drenoc, Malishevë, Baicë, Llapashticë, Kleçkë dhe Zllash.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë