Politike

Basha takon kryetaren e CDU: Të angazhuar për reformën zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua në Lejpzig të Gjermanisë me kryetaren e re të CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, pasuesja e kancelares Angela Merkel.
Gjatë një postimi në rrjetet sociale, Basha shkruan se me Kramp-Karrenbauer, njëherësh Ministre e Mbrojtes e Gjermanisë bashkëbisedoi mbi intensifikimin e bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.
"I shpreha mirënjohjen për mbështetjen që CDU i jep Shqipërisë për hapjen e negociatave me BE. Partia Demokratike do të angazhohet për të përmbushur të gjithë hapat e përcaktuar në vendimin e Bundestagut, duke nisur me miratimin e reformës zgjedhore që i hap rrugë zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. E falenderova kryetaren e kristiandemokratëve gjermanë për ndihmën dhe përkrahjen e CDU me ekspertët e saj më të mirë për planin tonë ekonomik, zbatimi i të cilit do të ndihmojë për nxjerrjen e vendit nga kriza duke hapur vende pune me paga dinjitoze në veçanti për të rinjtë", shprehet Basha.

Kreu i PD, Basha me kryetaren e CDU, Annegret Kramp Karrenbauer


Kryedemokrati theksoi se "sapo PD-se t’i besohet qeverisja e vendit, me ndihmën e CDU dhe kryetares Annegret Kramp Karrenbauer do të vëmë në jetë një plan strategjik kombëtar për investimet gjermane dhe të huaja me potencial të madh për zhvillim dhe për të hapur mijëra vende pune. Përparësia jonë është që të rinjtë shqiptarë të kenë të gjitha mundësitë dhe të zgjedhin të ndërtojnë te ardhmen në Shqipëri".
Më herët, kryedemokrati u taku edhe me nënkryetarin e grupit parlmaentar të CDU/CSU, Johan Ëadephul. "PD e angazhuar per zbatimin e kushteve te Bundestag per Shqiperine qe perbejne udhërrëfyesin për të dalë nga kriza e rëndë politike dhe drejt integrimit në BE përmes demokracisë, sundimit të ligjit dhe zgjedhjeve të lira dhe të ndershme", shkruan kryedemokrati.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë