Lajme

Basha: Magjistratura, shkollë partie

Pas bojkotimit të Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka dalë në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së. Basha i mëshon fort faktit se ligji i magjistraturës është aprovuar me votat e mazhorancës si dhe vendi ynë është pa Gjykatë Kushtetuese.

“Ligji i magjistraturës është aprovuar vetëm me votat e mazhorancës dhe është aprovuar në mënyrë të tillë që pasi Rama ta kapte, Ramës të mos ja hiqte askush nga duart. Pasi vuri bordin me të emëruarit e vet, tani është tanimë një shkollë partie, një sistem totalisht i kapur nga Edi Rama”, u shpreh Basha.

“Edhe nëse ua japim votat e Magjistraturës, por a do e zgjidhë kjo faktin që ne jemi pa Gjykatë kushtetuese. Nuk kemi as KLGJ as KLP. Edhe anëtarët përfaqësojnë vetëm një ngjyrë të Partisë Socialiste. Cili është përgjegjës për ngecjen e reformës në drejtësi?

Përgjegjësi është Edi Rama, sot gjyqtarët dhe prokurorët i udhëheq Edi Rama. Po të kishim një reformë në sistemin e drejtësisë, Saimir Tahiri dhe Elvis Roshi duhet të ishte në burg”, vijon më tej Basha.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë