Lajme

Audio-përgjimi, i thirri Prokuroria, Alibeaj dhe Salianji “zgjedhin” Parlamentin

Deputetët e Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji prisnim t’i shihnim në dyert e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, por nuk ndodhi kështu, ata kanë zënë vend në ulëset e tyre në Kuvend, ku po marrin pjesë në seancën parlamentare të së enjtes.

Mësohet se dy deputetët dhe këshilltari ligjor i PD, Gazmend Bardhi i kanë kërkuar Prokurorisë që të caktojë një datë tjetër për të marrë dëshminë e tyre, për shkak të pjesëmarrjes në seancën plenare.

Prokuroria e Krimeve të Rënda njoftoi një ditë më parë thirrjen e tre zyrtarëve të PD për të dëshmuar në lidhje me audio-përgjimin e publikuar disa ditë më parë nga selia blu, ku sipas saj është vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj duke kryer një aferë trafiku droge me një person të quajtur nga PD “bashkëpunëtori X”. Pas publikimit të audio-përgjimit, opozita kërkon dorëheqjen e ministrit Xhafaj dhe ka deklaruar se nuk do të lejojë seancë normale parlametare.

Me nisjen e seancës plenare u betua deputeti më i ri i Parlamentit, Spartak Braho i cili zëvendësoi deputetin e dorëhequr në listën e PS, Saimir Tahiri, i cili po hetohet nga Prokuroria për trafikim lëndësh narkotike në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe korrupsion pasiv.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë