Lajme

Artistët marrin garanci nga Vlahutin për Teatrin

Çështja e Teatrit vazhdon të jetë temë dite si dhe artistët vazhdojnë revoltimin e  tyre. Lidhur me këtë çështje sot u zhvillua një takim mes ambasadores Romana Vlahutin dhe artistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Takimi u zhvillua në zyrat e BE në Tiranë dhe ishin  të pranishëm Alert Çeloaliaj, Neritan Liçaj, Robert Budina, Adriatik Lapaj, Sesilia Plasari…etj,.

Pasi përfundoi takimi Çeloaliaj u shpreh se tashmë morën nga ambasadorja konfirmimin se BE-ja do të shqyrtojë ligjin e kaluar në Kuvend.

 “Falënderoj ambasadoren Vlahutin që na priti. Ia bëmë të qartë se jemi kundër shembjes së Teatrit dhe projektit të PPP-ve. Ky nuk do të jetë takimi i fundit që ne do të kemi me përfaqësues të BE-së”, u shpreh Çeloaliaj.

Gjithashtu Çeloaliaj i bëri thirrje edhe presidentit Ilir Meta, që të mos e dekretojë ligjin.

“I drejtohemi Presidentit që të bëhet garant i të drejtave kushtetuese i qytetarëve të Shqipërisë… të mos e dekretojë ligjin”, u shpreh ai.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë