Futboll

Arsenali i heq shiritin Granit Xhakës, zgjedh kapitenin e ri

Trajneri Unai Emeri e ka marrë vendimin: shiriti i kapitenit nuk do të jetë më në krahun e Granit Xhakës. Spanjolli ka menduar këtë zgjidhje pas incidentit që mesfushori kosovar i Zvicrës pati me tifozët e Arsenalit në momentin e zëvendësimit gjatë ndeshjes me Kristal Palasin.

Kapiteni i ri i “Topçinjve” është sulmuesi Pierr-Emerik Aubamejang. Granit Xhaka u vërshëllye nga tifozët e tij teksa po dilte nga fusha gjatë ndeshjes me Kristal Palasin, që përfundoi 2-2. Ditët e fundit ai ka shpjeguar se ishte shumë i nervozuar me tifozët e Arsenalit për sulmet e shumta ndaj tij që për më tepër ishin shumë të rënda në ato moment të vështira, kur paraqitja e mesfushorit nuk ka qenë në nivelin e duhur.

Xhaka dhe kapiteni i ri Aubamejang festojnë një gol të Arsenalit. Gazeta Si, 6 nëntor 2019

Sipas shtypit anglez, futbollisti 27-vjeçar e ka “pranuar” vendimin e trajnerit Unai Emeri. Mesfushori kosovar nuk është grumbulluar as për ndeshjen e radhës në Ligën e Europës ndaj portugezëve të Vitoria Guimaraesh. Arsenali po kalon një moment të keq në kampionat, ku mban vendin e 5-të me 17 pikë dhe nuk fiton prej tri ndeshjesh.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë