Kuriozitete

“Air Force One” do të bëhet supersonik, pa zhurmë dhe me mbi 2.000 km/h

I prodhuar nga kompania “Exosonic”, projekti i ri i “Air Force One” supersonik, përfshin mjedise luksoze dhe një teknologji që e lejon atë të fluturojë edhe mbi zonat e ndërtuara pa shkaktuar zhurmë.

Avionët supersonikë, një rikthim në të ardhmen

Një botë e çuditshme është ajo e aviacionit. Në vitet 1970 u deshën tre orë për të shkuar nga Londra në Nju Jork, sot duhen tetë.

Merita ishte për shkak të avionit super-sonic, ose më saktë i vetmi avion komercial perëndimor që kaloi pengesën e zërit, Concorde (në Rusi ishte Tupolev Tu-144, me nofkën Concordski).

Ai u tërhoq në vitin 2003 (Rusia në 1998) dhe që atëherë është kthyer në një nivel teknologjik.

Por tani, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po mendojnë për një hap tjetër përpara: “Supersonic Air Force One”.

Nuk ka probleme të fluturimit

Motorët binjakë të “Supersonic Air Force One”, pritet të japin një shpejtësi maksimale prej 1.8 Mach, afërsisht dyfishi i asaj të avionëve komercial aktualë. Flitet për rreth 2,200 km / orë, por risia e vërtetë është "low boom".

Falë një avioni më të zgjatur dhe karakteristikave të shumta të dizajnit, koncepti “Exosonic” zbut zhurmën e ulërimës zanore tipike të këtyre avionëve, kur ata fluturojnë mbi shtrirjet e tokës dhe mbi të gjitha qendrat e banuara.

Kështu, me pak fjalë, eliminohet kufizimi kryesor i fluturimeve supersonike që i detyroi ata të fluturojnë mbi det.

Aeroplani më i famshëm ndonjëherë

Ai presidencial ‘par excellence’, “Air Force One” është avioni në dispozicion të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shoqëruesve të tij.

Ai është një ikonë e aeronautikës botërore, i parë në dhjetëra fotografi dhe filma, njëri prej të cilëve i kushtohet atij (viti 1997 “Air Force One” me Harrison Ford, Gary Oldman dhe Glenn Close).

Versioni i ri super-sonic vjen nga “Exosonic”, një fillestar që ka fituar një kontratë me Drejtorinë Presidenciale dhe Ekzekutive të Transportit Ajror që mbikëqyr avionin presidencial të SHBA-ve.

Në brendësi

Versioni komercial i avionit “Exosonic” ka 70 vende, por për “Air Force One”, ambientet e brendshme janë rishikuar rrënjësisht.

Vendet janë vetëm 31, me një bord kryesor për 20 persona, plus dy suita për punë dhe pushim. Lidhjet e sigurta video dhe interneti janë gjithmonë të garantuara, kolltukët janë padyshim biznes-klas dhe materiale cilësore si lëkura, lisi dhe kuarci që shfaqen kudo.

Deri në nëntë mijë kilometra

Përveç shpejtësisë ekstreme, “Supersonic Air Force One”, garanton një distancë prej pesë mijë milje detare, 9,260 kilometra.

Do të mbërrijë në vitin 2030

Tani për tani, “Air Force One” i “Exosonic”, është vetëm një projekt, por fillimi planifikon ta çojë atë në ajër që nga viti 2030.

Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë